جانشینی خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
جانشینی خداوند
مقام جانشینی خداوند و خلیفة اللّه بودن، مقام بسیار بالا و رفیعی است. این چنین مقامی ارزانی هر انسانی نیست، بلکه ویژه کسانی است که هیچ حجابی بین آنان و خداوند وجود نداشته باشد و آنان حامل اسرار الهی، و در عبادت و بندگی خداوند چنان پیش رفته باشند که از تمام آلودگی‏ها پاک و بنده خالص و مخلص خداوند گردند و در یک کلمه بتوانند کار خدایی انجام دهند. بر چنین افرادِ باعظمتی درود خداوند و تمامی مردم نثار باد.
قال علی بن الحسین علیهما السلام: «رَبِّ صَلِّ عَلَی أَطَائِبِ أَهْلِ بَیتِهِ الَّذِینَ اخْتَرْتَهُمْ لِأَمْرِکَ، وَ جَعَلْتَهُمْ خَزَنَةَ عِلْمِکَ، وَ حَفَظَةَ دِینِکَ، وَ خُلَفَاءَکَ فِی أَرْضِکَ، وَ حُجَجَکَ عَلَی عِبَادِکَ، وَ طَهَّرْتَهُمْ مِنَ الرِّجْسِ وَ الدَّنَسِ تَطْهِیرًا بِإِرَادَتِکَ، وَ جَعَلْتَهُمُ الْوَسِیلَةَ إِلَیکَ، وَ الْمَسْلَکَ إِلَی جَنَّتِکَ».[1] .
امام سجّاد علیه السلام فرمودند: پروردگار من، بر پاکیزه‏تران خانواده‏اش درود فرست. آنان که برای فرمان خود برگزیدی و آنان را گنجینه‏داران علمت و نگهبانان دینت و جانشینان خود در زمینت و حجّت‏های خویش بر بندگانت قرار دادی و به خواست خویش، آنان را از پلیدی و آلودگی پاک نمودی و آنها را وسیله‏ای به سوی خود و راهی به سوی بهشتت قرار دادی.
احادیث فراوانی در کتاب‏های روایی اهل سنّت و روایات شیعی وجود دارد که اهل‏بیت علیهم السلام و ائمّه معصومین علیهم السلام را به عنوان جانشینان خداوند معرفی نموده و خداوند آنان را به عنوان جانشینان خود در روی زمین برگزیده و مقام خلیفةاللّه را به هر یک عنایت فرموده است. قال الرضا علیه السلام: «الأئمّة خُلَفاء اللّه عَزَّ و جَلَّ فی اَرْضه».[2] . امام رضا علیه السلام فرمود: امامان جانشینان خداوند عزّ و جلّ در زمین هستند. چنین مقام و عظمتی از طرف دنیاطلبان نادیده گرفته شد و حقوق جانشینان خداوند در زمین به چپاول و غارت رفته است. قال علی بن الحسین علیهما السلام: «اللَّهُمَّ إِنَّ هَذَا الْمَقَامَ لِخُلَفَائِکَ وَ أَصْفِیائِکَ وَ مَوَاضِعَ أُمَنَائِکَ فِی الدَّرَجَةِ الرَّفِیعَةِ الَّتِی اخْتَصَصْتَهُمْ بِهَا قَدِ ابْتَزُّوهَا، وَ أَنْتَ الْمُقَدِّرُ لِذَلِکَ، لَا یغَالَبُ أَمْرُکَ، وَ لَا یجَاوَزُ الْمَحْتُومُ مِنْ تَدْبِیرِکَ کَیفَ شِئْتَ وَ أَنَّی شِئْتَ، وَ لِمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ غَیرُ مُتَّهَمٍ عَلَی خَلْقِکَ وَ لَا لِإِرَادَتِکَ حَتَّی عَادَ صِفْوَتُکَ وَ خُلَفَاؤُکَ مَغْلُوبِینَ مَقْهُورِینَ مُبْتَزِّینَ، یرَوْنَ حُکْمَکَ مُبَدَّلًا، وَ کِتَابَکَ مَنْبُوذًا، وَ فَرَائِضَکَ مُحَرَّفَةً عَنْ جِهَاتِ أَشْرَاعِکَ، وَ سُنَنَ نَبِیکَ مَتْرُوکَةً».[3] .
امام سجّاد علیه السلام فرمودند: خداوندا، به درستی که این مقام، برای جانشینان و برگزیدگانت و جایگاهِ امانت‏دارانت است، در درجه والایی که به ایشان اختصاص دادی، (و دشمنان آن را) ربودند و تویی که چنین تقدیر کرده‏ای. زیرا فرمان تو مغلوب نمی‏شود و از تدبیر قطعی تو، به هر گونه و هر زمان که بخواهی نمی‏توان درگذشت. برای اینکه تو به آن داناتری و در آفریدنت و اراده‏ات متهم نیستی. تا اینکه برگزیدگان و جانشینان تو، مغلوب و شکست خورده شده، حقوقشان به غارت رفت. می‏بینند که احکامت تغییر یافته و کتاب تو دور افتاده و واجباتت از جهاتی که قانون نهاده‏ای، تحریف شده و روش‏های پیامبرت ترک شده است.

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای 47، فراز 56.
[2] کافی، ج 1، ص 193.
[3] صحیفه سجادیه، دعای 48، فراز 9.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir