همراهی روح (فرشته الهی) با ایشان

نوع اصطلاح :
عنوان :
همراهی روح (فرشته الهی) با ایشان
یکی از فرشتگان بلندمرتبه الهی، «روح» است. او از ملائکه مقرّب الهی است که خداوند او را از امر خود دانسته و بر حجاب‏ها گماشته است.
قال علی بن الحسین علیهما السلام: «وَ الرُّوحُ الَّذِی هُوَ عَلَی مَلَائِکَةِ الْحُجُبِ. وَ الرُّوحُ الَّذِی هُوَ مِنْ أَمْرِکَ، فَصَلِّ عَلَیهِمْ، وَ عَلَی الْمَلَائِکَةِ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِمْ: مِنْ سُکَّانِ سَمَاوَاتِکَ، وَ أَهْلِ الْأَمَانَةِ عَلَی رِسَالَاتِکَ».[1] . امام سجّاد علیه السلام فرمودند: و روح، همان که او بر فرشتگان حجاب‏ها گماشته شده. و روح، که از عالم امر تو می‏باشد. پس بر آنها درود فرست، و نیز بر فرشتگانی که از آنان پایین‏ترند، در آسمان‏هایت ساکنند و بر رساندن پیام‏هایت امانت‏دارند.
روح، بسیاری از اوقات همراه امام زمان می‏باشد. خداوند این همراهی را تنها به رسول اکرم صلی الله علیه وآله و امامان معصوم علیهم السلام عنایت کرده است.
عن هشام قال: سمعت ابا عبداللّه علیه السلام یقول: «وَ یسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی[2] قال: «خَلْق أَعْظم مِن جِبْرئیل و میکائیل لَمْ یکُن مَع أَحد مِمَّن مضی غَیر مُحمَّد صلی الله علیه وآله و هُو مَع الأئمّة یوَفّقهم و یسدّدهم و لَیس کلّما طَلَب وجد».[3] .
هشام می‏گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که پیرامون آیه «سؤال می‏نمایند از روح، بگو روح از فرمان پروردگار من است»، فرمود: روح آفریده‏ای است که بزرگ‏تر از جبرئیل و میکائیل است، ولی با هیچ کس از گذشتگان به جز حضرت محمّد صلی الله علیه وآله نبوده و او به همراه امامان است که آنها را بر کارها کمک می‏کند و یا از کاری باز می‏دارد، ولی همیشه همراه نیست.

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای 3، فراز 5 و 6.
[2] سوره مبارکه اسراء، آیه 85.
[3] بصائر الدرجات، ص 481.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir