امام جن و انس بودن ایشان

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام جن و انس بودن ایشان
آنها علاوه بر اینکه بر انسان‏ها امام هستند، امام و پیشوای جنّ‏ها نیز می‏باشند و جنّ‏هایی که ایمان آورده‏اند، نزد آنها رفت و آمد دارند و از حلال و حرام الهی سؤال می‏نمایند و معارف دین را از آنها فرامی‏گیرند. عن ابی حمزة الثمالی قالَ کُنتُ استاذَنُ عَلی ابی جعفر علیه السلام فَقیلَ عِنْدَه قَومٌ اثبت قلیلاً حَتّی یخْرُجُوا فَخَرَجَ قومٌ انکرتهم و لَم اَعْرَفهم ثُمَّ اُذِنَ لی فَدَخَلْتُ علیه فَقُلْتُ جُعلْتُ فداک هذا زَمانُ بنی امیةِ و سَیفُهُم یقْطر دَماً فقال لی یا ابا حمزة هوُلاء وفد شیعَتُنا مِنَ الجِنِ جائُوا یسْئَلُونَنا عَنْ مَعالِمِ دینِهِم.[1] . ابوحمزه ثمالی می‏گوید: به درب منزل امام باقر علیه السلام رفتم و از ایشان اجازه خواستم که خدمت ایشان برسم. کسی آمد و گفت: کمی صبر کن تا عدّه‏ای که خدمت امام هستند، خارج شوند و شما وارد شوید، کمی صبر کردم و دیدم عدّه‏ای که من هیچ یک از آنها را قبلاً با آن هیبت ندیده بودم، خارج شدند. پس نزد امام رفتم و گفتم: ای فرزند رسول خدا، جانم به فدایت بنی‏امیه بر همه جا مسلّط است می‏ترسم مردمان ناشناس بر شما وارد شوند و خون شما را بریزند. امام فرمودند: ای ابوحمزه، اینها بزرگان شیعیان ما از گروه جنّیان هستند. نزد ما می‏آیند و از دانستنی‏های دین، سؤال می‏نمایند.

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات ص 116.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir