طاطا کل شریف لشرفکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
طاطا کل شریف لشرفکم
«طأطأ» به معنی خاضع و خاشع شد، متواضع گردید و سر فرود آورد می‏باشد.
هر شخصِ عالی‏رتبه وقتی منزلت و شوکت امامان علیهم السلام را در درگاه الهی دریابد و به آن شوکتْ معرفت یابد و جامعیت آنان را متوجّه شده و بداند علم و حکمت واقعی نزد آنان است، در مقابل عظمتشان سر فرود آورده و تسلیم ایشان می‏گردد. شاید این فراز تفریع باشد بر فراز قبل. یعنی فضائلی که خداوند به اهل بیت علیهم السلام داده است، سبب شده که تمامی منزلت و شوکت‏داران در مقابل منزلت و شوکت ائمّه اطهار علیهم السلام، سر فرود آورند. چون عظمت ائمّه طاهرین علیهم السلام یا به خاطر خصوصیات و ویژگی‏هایی است که روح بزرگوار آنان دارا بوده یا به خاطر ویژگی‏هایی است که متعلّق به موقعیت والا و امامت آنها بوده است و هر یک از این خصوصیات و ویژگی‏ها، آنچنان زیاد و عظیم بوده که همه، حتّی دشمنان را به تعظیم وادار می‏نموده است. حکایت‏ها و داستان‏هایی که از ائمّه اطهار علیهم السلام به ما رسیده، بیانگر عظمتِ روحی والای آنها است.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir