واسماوکم فی الاسماء

نوع اصطلاح :
عنوان :
واسماوکم فی الاسماء
«الأَسْماء» جمعِ «اسم» که از ماده «سُمو» به معنی بلندی و ارتفاع گرفته شده است و این‏که به هر نامی «اسم» گفته می‏شود، به خاطر آن است که مفهوم آن بعد از نام‏گذاری، از مرحله خفا و پنهانی به مرحله بروز و ظهور رسیده، به بلندی رتبه می‏رسد و یا به خاطر آن است که لفظ با نام‏گذاری معنا پیدا می‏کند و از مهمل بودن و بی‏معنایی درمی‏آید و علّو و ارتفاع می‏یابد. پس هم شی‏ء علّو می‏یابد و هم کلمه ارتفاع پیدا می‏کند.
لذا خداوند دارای عظیم‏ترین نام‏هاست. چون خود عظیم می‏باشد، نام او نیز عظمت گرفته است. در دعاهای امام سجّاد علیه السلام آمده است: «إِلَهِی أَسْأَلُکَ... بِاسْمِکَ الْعَظِیمِ الَّذِی أَمَرْتَ رَسُولَکَ أَنْ یسَبِّحَکَ بِهِ».[1] . خدای من... به آن نام بزرگت که پیامبرت را فرمان دادی که تو را با آن تسبیح گوید، از تو می‏خواهم که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی. «یا مَنْ لَهُ الْأَسْماَءُ الْحُسْنَی».[2] . ای کسی که نیکوترین نام‏ها برای اوست. پس خداوند دارای نیکوترین نام‏ها است. منظور از این فراز آن است که با آنکه مقام شما ائمّه اطهار علیهم السلام بسیار رفیع است، ولی خداوند بر همه منّت گذارده و به همه زمینیان این توفیق را داده که اسم‏های نورانی و آخرتی شما را در بین اسامی دنیایی خود مشاهده نمایند.

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای 52، فراز 10.
[2] صحیفه سجادیه، دعای 51، فراز 7.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir