به روزگار بد مگو

نوع اصطلاح :
عنوان :
به روزگار بد مگو
حسن بن مسعود می‏گوید:
در یکی از روزها که به قصد زیارت حضرت هادی (علیه‏السلام) می‏رفتم به سختی زمین خوردم و انگشتم ضربه دید و لحظاتی بعد بر اثر برخورد با یک نفر سواره، شانه‏ام نیز صدمه دید و غیر از اینها در میان ازدحام جمعیت لباسم پاره شد، از این‏رو با عصبانیت گفتم: «ای روزگار بد! خداوند مرا از شر تو حفظ کند. عجب روز بدی هستی!!» حضرت هادی (علیه‏السلام) در این باره مرا ملامت کرده و فرمود: «از تو که با ما در رابطه هستی اینگونه سخنان بعید است، چرا گناهان و اشتباهات (وبی‏دقتی‏های) خود را بر گردن روزگار می‏اندازی؟ زمانه که تقصیری ندارد.» [1] .
ای که گویی سیزده نحس است نحسی‏ها ز چیست؟ از تو نحسی‏ها زند سر، سیزده‏ها نحس نیست‏ و در روایتی دیگر در معنای «با روزها دشمنی نکنید.» از حضرت هادی (علیه‏السلام) آمده است که: «منظور از ایام و روزها ما هستیم؛ شنبه رسول خداست؛ یکشنبه امیرمؤمنان علی بن ابیطالب (علیه‏السلام) و حضرت زهرا (علیهاالسلام)می‏باشد؛ دوشنبه امام حسن و امام حسین (علیهم‏السلام) می‏باشد؛ سه‏شنبه امام سجاد و امام باقر و امام صادق (علیهم‏السلام) است؛
چهارشنبه حضرت موسی بن جعفر و امام رضا و حضرت جواد (علیهم‏السلام) و من (حضرت هادی علیه‏السلام) می‏باشد؛ پنج شنبه پسرم امام حسن عسکری (علیه‏السلام) است؛
و جمعه قائم ما خاندان، پسر پسرم حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‏باشد که جمعیت حق نزد او اجتماع می‏کنند و او جهان را پر از عدل و داد می‏کند بعد از آنکه از ظلم و جور پر شده باشد. پس هرگز با روزها دشمنی نکن که ‏آخرتت تباه می‏شود.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] ترجمه تحف العقول، ص 571.
[2] بحارالانوار، ج 50، ص 196.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام هادی؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ اول 1381.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir