نمونه‏ای از سیاست امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نمونه‏ای از سیاست امام هادی
شخص فقیری خدمت حضرت هادی (علیه‏السلام) آمد و گفت: «من از شیعیان جدتان امیرمؤمنان (علیه‏السلام) هستم و قرض سنگینی بر عهده‏ام افتاده است که توان پرداخت آنرا ندارم، اکنون جز شما کسی را برای دادخواهی نیافته‏ام.» امام (علیه‏السلام) فرمود: غمگین مباش و با من بیا.» آنگاه او را به خانه‏اش برد چون صبح شد به او فرمود: «برای آنکه حاجتت برآورده شود از تو می‏خواهم که با آنچه به تو خواهم گفت هرگز مخالفت نکنی.» و او پذیرفت. آنگاه امام (علیه‏السلام) با خط خود در ورقه‏ای نوشت: «این مرد از حضرت هادی (علیه‏السلام) فلان مبلغ طلبکار است.» و مبلغ را بیش از مقدار قرض او نوشت، سپس فرمود: «این کاغذ را بگیر و در سامرا نزد من بیا و در حالی که جماعتی نزد من هستند، این سند را ارائه کن و با ناراحتی و خشم، پولت را از من طلب نما. تو را به خدا قسم می‏دهم که مبادا با دستورم مخالفت کنی.»
عرب فقیر پذیرفت و در آن حال که امام (علیه‏السلام) به سامرا رفت و جماعت بسیاری از اصحاب خلیفه به دور آن حضرت اجتماع کرده بودند وارد مجلس شد و ورقه را بیرون آورد و مطالبه‏ی آن مبلغ را نمود. امام هادی (علیه‏السلام) با کمال مدارا و آرامش و زیرکی از او عذرخواهی نمود و وعده فرمود در اولین فرصت قرض خود را ادا خواهد کرد.
این خبر به متوکل رسید. او برای دلخوشی امام (علیه‏السلام) فوراً دستور داد تا سی‏هزار درهم به آن حضرت دادند. امام (علیه‏السلام) تمام آن پول را به مرد فقیر داد و فرمود: «قرض خود را ادا کن و باقی آن را خرج معاش خانواده‏ات نما.» مرد فقیر گفت: «ای پسر رسول خدا! به خدا سوگند توقع من از شما کمتر از یک سوم این مبلغ بود، ولی خداوند، خود بهتر می‏داند مقام رسالت خود را در وجود چه کسی قرار دهد و چه کسی را امام و حجت خود بر مردم نماید.» [1] .
[1] منتهی الامال، محدث قمی، ج 2، ص 645، به نقل از کشف الغمة.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام هادی؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir