وقبورکم فی القبور

نوع اصطلاح :
عنوان :
وقبورکم فی القبور
در این فراز عرضه می‏داریم: قبرهای شما ائمّه اطهار علیهم السلام، با همه عظمتی که دارد، در کنار قبرهای سایر مردم است. به گفته بزرگان، «قبر» آخرین منزل دنیایی و اوّلین منزل آخرتی است. قال علی بن الحسین علیهما السلام: «وَ کَانَتِ الْقُبُورُ هِی الْمَأْوَی إِلَی مِیقَاتِ یوْمِ التَّلَاقِ».[1] . امام سجّاد علیه السلام فرمودند: و قبرها تا هنگام قیامت، جایگاه ماندن باشد.
پس خوشا به حال آنان که قبر، بهترین منزل دنیایی آنها باشد. «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ بَارِکْ لَنَا فِی حُلُولِ دَارِ الْبِلَی، وَ طُولِ الْمُقَامَةِ بَینَ أَطْبَاقِ الثَّرَی، وَ اجْعَلِ الْقُبُورَ بَعْدَ فِرَاقِ الدُّنْیا خَیرَ مَنَازِلِنَا، وَ افْسَحْ لَنَا بِرَحْمَتِکَ فِی ضِیقِ مَلَاحِدِنَا».[2] . خداوندا بر محمّد و خاندانش درود فرست و فرود آمدن در خانه پوسیدن (قبر) و ماندن طولانی در طبقه‏های خاک را برای ما مبارک گردان و قبرها را پس از فراق از دنیا، بهترین خانه‏های ما قرار ده. و به رحمتت، تنگی لحدهایمان را برای ما گشاد گردان. منظور از «قُبُورکم» همان محل‏های ظاهری دفنِ ائمّه طاهرین علیهم السلام است. همان مکان‏هایی که به وجود ائمّه علیهم السلام شرافت یافته و مورد علاقه محبّان آنها قرار گرفته است. همچنان که در زیارت اصحاب امام حسین علیه السلام پس از سلام، به آنها می‏گوییم: «طبْتُم و طابت الأَرْض الَّتی أنْتُم فیها دفنتم و فزتُم فَوْزاً عَظیماً فَیالَیتَنی کُنت مَعَکم فافَوْز مَعَکم».[3] . شما پاک بودید و پاک گرداندید زمینی را که در آن دفن شدید و پیروز شدید، پیروزی بزرگ و ای کاش من با شما بودم و به همراه شما به پیروزی می‏رسیدم.
این قبرها با آنکه بر روی زمین همانند دیگر قبرها می‏باشد، ولی خداوند به آنها عظمت خاصّی بخشیده. به عنوان نمونه خداوند برای تربت قبر امام حسین علیه السلام ویژگی‏هایی از جمله «شِفا» قرار داده است. قال ابو عبداللّه علیه السلام: «فی طین قَبْر الحُسین علیه السلام شِفاء مِن کُلّ داء و هُو الدَواء الأکْبَر».[4] . امام صادق علیه السلام فرمود: در خاک قبر امام حسین علیه السلام، شفای هر درد است و آن بزرگ‏ترین داروهاست. حتّی خاک آن قبرْ عظمت یافته ونمازی که باسجده برتربت قبرامام حسین‏علیه السلام خوانده شود، دارای ثواب فراوان بوده و حجاب‏ها را دریده، مورد استجابت الهی قرار می‏گیرد.
قال الصادق علیه السلام: «السُّجُود عَلی تُرْبة الحُسَین تفرّق الحُجُب السَبْع».[5] .
امام صادق علیه السلام فرمود: سجده بر خاک قبر امام حسین، حجاب‏های هفت‏گانه را کنار می‏زند. در بسیاری از کتاب‏های روایی و فقهی، بابی به عنوان «باب استحباب سجده بر تربت حضرت امام حسین علیه السلام» داریم که احادیث آن را ذکر کرده و استدلالات آن را بیان کرده است.[6] .

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای 42، فراز 13.
[2] صحیفه سجادیه، دعای 42، فراز 14.
[3] المزار، ص 465.
[4] من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 599.
[5] بحارالانوار، ج 85، ص 153.
[6] برای نمونه بنگرید وسائل الشیعه، ج 5، ص 365 و مستدرک وسائل، ج 4، ص 12.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir