واکرم انفسکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
واکرم انفسکم
«اَکْرَم» اسم تفضیل به معنی بزرگوارتر و گرامی‏تر و کریم‏تر است. و خداوند کریم‏ترین کسی است که از او درخواست می‏گردد. «إِنَّکَ أَکْرَمُ الْمَسْؤُولِینَ».[1] . همانا تو کریم‏ترین کسی هستی که از او درخواست می‏شود.
ائمّه اطهار علیهم السلام که جانشینان خداوند بر روی زمین هستند، صفت اکرمیت خداوند را دارا بوده، دارای بالاترین کرامت‏های نفسانی و سجایای اخلاقی هستند. آنان بالاترین مصداق «کریم» بر روی زمین هستند و هیچ کس همانند آنان دارای چنین نفوس کریمانه‏ای نبوده است که از تمام آنچه دارد و با تمام وجود، در راه خدا ایثار کند. از طعام به فقیر و اسیر و یتیم گرفته[2] ، تا معامله با خداوند و تقدیم جان به او و در شبی که همه احساس خطر می‏کنند، برای حفظ جان پیامبر در بستر او خفتن.[3] .
آنان در دنیا چنین کریمانه همه چیز را در راه خداوند بخشیدند، تا جایی که هیچ یک به مرگ طبیعی از دنیا نرفتند و همگی به درجه شهادت نائل آمدند و در قبل از خلقت نیز کریمانه به همگان معرفت، عبادت و بندگی آموختند.

پی نوشت ها:
[1] صحیفه سجادیه، دعای 32، فراز 20.
[2] اشاره به سوره انسان، آیه 8.
[3] اشاره به سوره بقره، آیه 207.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir