وعادتکم الاحسان

نوع اصطلاح :
عنوان :
وعادتکم الاحسان
«عادة» به معنی خوی، رسم و عادت است.
امام در اعطای احسان و نیکی به دیگران، هیچ‏گاه به این مطلب که گیرنده احسانْ دوست و از محبّان آنهاست یا مخالف ولایت و امامت ایشان می‏باشد، توجّهی نداشته و به همه حتّی به کافران نیز نیکی و احسان می‏نمودند. امام علی علیه السلام به قاتل خود - ابن ملجم - آنچنان رسیدگی می‏کرد و دستور داده بود که مبادا به او در زندان بد بگذرد، که گویی او میهمان عزیز و از پیروان آن حضرت است. امام حسن علیه السلام به صورت ناشناس به درب منازل فقرای مدینه می‏رفت و برای آنان طعام می‏برد. بعضی از کسانی که مورد اطعامِ امام قرار می‏گرفتند، از یاران بنی‏امیه و کسانی بودند که در روز به امام توهین‏ها می‏کردند و شب‏هنگام بدون آنکه آورنده طعام را بشناسند، مورد اطعام امام قرار می‏گرفتند. این رسم و خلق و خوی برگرفته از همان رسم الهی می‏باشد. رسم خداوند، احسان به همه، حتّی به گناهکاران است. «عَادَتُکَ الْإِحْسَانُ إِلَی الْمُسِیئِینَ».[1] . خداوندا رسم تو احسان نمودن به گنهکاران است.
آن چنان احسان و نیکی خداوند فراوان است که او را به نیکی توصیف می‏نماییم. «فَتَبَارَکْتَ أَنْ تُوصَفَ إِلَّا بِالْإِحْسَانِ».[2] . پس والاتر از آنی که جز به احسان وصف شوی.

پی نوشت ها:
[1] دعای ماه رجب، مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه، دعای 46، فراز 16.
[2] صحیفه سجادیه، دعای 37، فراز 16.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir