وشانکم الحق والصدق والرفق

نوع اصطلاح :
عنوان :
وشانکم الحق والصدق والرفق
«صدق» به معنی راستی و درستی و نقیض آن «کذب» به معنی کجی و انحراف است.
«رفق» به معنی مدارا و نرمی، و «رفیق» به معنی مداراکننده و دوست و همراهِ نرم می‏باشد.
در روایتی از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام چنین آمده است:
قال علی علیه السلام: «الصِدْق مُطابقةُ المَنْطقِ لِلْوَضْع الإلهی، الکِذْبُ زَوالُ المَنْطِقِ عَن الوَضْعِ الإلهی».[1] . امام علی علیه السلام فرمود: راستی، مطابقت گفتار با نهاده الهی است و دروغ، دور شدن گفتار از نهاده الهی است. معنی این حدیث آن است که صدق گفتاری است که با واقعیت و نفس‏الامری که خدا آفریده، مطابق باشد و کذب، دوری از واقعیت است. پس با این تعریف، خداوند که بر تمام امور علم دارد و بر تمام عالم احاطه دارد، صادق‏ترین است.
«فَقُلْتَ وَ قَوْلُکَ الْحَقُّ الْأَصْدَقُ».[2] . پس فرمودی و فرموده تو درست و راست‏ترین است.
امام که علم و احاطه او بر عالم از علم و احاطه خداوند گرفته شده، جانشین خداوند در صدق است. منظور زائر در این فراز از زیارت آن است که حالت شما ای امامان هدایت علیهم السلام، حقّ و حقیقت در معارف و احوال است و راستی و درستی در گفتار و مدارا نمودن با مردم در معاشرت و کردار. قال الصادق علیه السلام: «انّ اَمْرنا هُوَ الحَقّ و حَقّ الحقّ».[3] . امام صادق علیه السلام فرمود: همانا حالت و کار ما حقیقت است و حقیقتی درون حقیقت است.
خداوند با بندگان خود مدارا می‏نماید و بر اعمال آنها، صبر پیشه می‏کند. لذا امام که خلیفه و جانشین خداوند در بین مردم است نیز بایستی با مردم مدارا نماید. قال الباقر علیهما السلام: «إنّ اللّه عَزَّ و جَلَّ رَفیق یحبّ الرِّفْق».[4] . امام باقر علیهما السلام فرمودند: همانا خداوند مداراکننده و نرم‏خو است و مدارا کردن را دوست می‏دارد. ائمّه اطهار علیهم السلام، همواره اصحاب خود را به نرم‏خویی سفارش می‏کردند. قال علی علیه السلام: «الرِفْق مِفْتاح النَجاح».[5] . امام علی علیه السلام فرمودند: مدارا کردن و نرمی، کلید کامیابی است.

پی نوشت ها:
[1] غررالحکم.
[2] صحیفه سجادیه، دعای 29، فراز 4.
[3] بصائر الدرجات، ص 49.
[4] کافی، ج 2، ص 119.
[5] غررالحکم.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir