وقولکم حکم وحتم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وقولکم حکم وحتم
در این فراز زائر اقرار می‏کند که گفتار امام علیه السلام، مسلّم و محکم و مطابق با مصلحت‏های حتمی است. به‏گونه‏ای که تبعیت از آن و قبول آن به حکم عقل، واجب و لازم است. چه این گفتار آمرانه باشد، چه حکایت از احوال گذشتگان و چه غیب‏گویی از آینده. چرا که گفتار آنان از علوم الهی و گفتار پیامبر صلی الله علیه وآله سرچشمه می‏گیرد.
قال الصادق علیه السلام: «مهْما اجبتکَ فیهِ لِشی فَهُو عَن رَسولِ اللّهِ وَ لَسْنا نَقُولُ بِرَأینا مِنْ شَی‏ءٍ».[1] . امام صادق علیه السلام (به یکی از یاران خود) فرمودند: هرگاه جواب تو را می‏دهم از گفتار رسول خدا می‏گویم و ما از خودْ سخن نمی‏گوییم. سخن پیامبر صلی الله علیه وآله نیز از وحی الهی است و از خود سخن نمی‏گوید. «وَ مَا ینطِقُ عَنِ الْهَوَی، إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْی یوحَی، عَلَّمَهُ شَدِیدُ الْقُوَی».[2] . و هرگز از روی هوا و هوس سخن نمی‏گوید. آنچه می‏گوید چیزی جز وحی که به او نازل شده نیست او را شخص بسیار نیرومند آموزش داده است. پس سخن امام از پیامبر است و سخن پیامبر از خدا و چنین سخنی محکم و استوار و حتمی خواهد بود.

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات، ص 321.
[2] سوره مبارکه نجم، آیه‏های 5 - 3.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir