ولکم المودة الواجبة

نوع اصطلاح :
عنوان :
ولکم المودة الواجبة
«المَوَدَّة» از ماده «ودَّ» به معنی دوستی، عشق و محبّت است و معمولاً جنبه متقابل دارد. یعنی از یک طرف محبّت و عشق ورزیده می‏شود و از طرف مقابل نیز برخورد محبّت‏آمیز صورت می‏گیرد. دوستی و عشق ورزیدن به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله بر همگان لازم و واجب و مزد رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است. البتّه این مودّت و دوستی، در مقابل عمل رسول اللّه صلی الله علیه وآله نیست، بلکه خداوند به پیامبر اعلام می‏دارد که به مردم بگو من پاداشی از شما خواسته‏ام که دارای این ویژگی‏ها است:
1 - مطلقاً چیزی نیست که نفعش به من برسد و صد در صد به سود شما است.
«قُلْ مَا سَأَلْتُکُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ إِنْ أَجْرِی إِلَّا عَلَی اللَّهِ».[1] .
بگو پاداشی را که از شما خواستم تنها به سود شما است اجر و پاداش من فقط بر خداوند است.
2 - این پاداش، راه شما را به سوی خداوند هموار می‏سازد.
«قُلْ مَآ أَسْئَلُکُمْ عَلَیهِ مِنْ أَجْرٍ إِلَّا مَن شَآءَ أَن یتَّخِذَ إِلَی رَبِّهِ سَبِیلًا».[2] . بگو من در برابر ابلاغ رسالت هیچ‏گونه پاداشی از شما مطالبه نمی‏کنم، مگر کسانی که بخواهند راهی به سوی پروردگارشان برگزینند.
3 - این پاداشْ‏خواهی من، چیزی بر مردم تحمیل نمی‏کند، بلکه آنها وظیفه خود را انجام داده‏اند.
«قُلْ مَآ أَسْئَلُکُمْ عَلَیهِ مِنْ أَجْرٍ وَ مَآ أَنَا مِنَ الْمُتَکَلِّفِینَ».[3] . من از شما پاداشی نمی‏خواهم و چیزی بر شما تحمیل نمی‏کنم.
4 - پاداشی که از مردم طلب می‏کنم، دوستی با خویشاوندان است.
«قُل لَّآ أَسْئَلُکُمْ عَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی».[4] . بگو من هیچ پاداشی از شما درخواست نمی‏کنم، جز دوست داشتن نزدیکانم. پس مودّت و دوستی اهل بیت علیهم السلام به تصریح قرآن، صد در صد به سود مردم است. چرا که راه وصول به سوی خداوند است و این پاداش به نفع پیامبر نیست و بر مردم هم چیزی را تحمیل نمی‏کند، بلکه مردم به وظیفه خود عمل کرده‏اند.
قال الحسن بن علی علیه السلام: «أَنا مِن اَهْل البَیت الَّذینَ اذْهَب اللّه عَنْهم الرِّجْس و طَهَّرهُم تَطْهیراً والَّذی الَّذینَ إفْتَرضَ اللّه مَوَدَّتهم فی کِتابه إذ یقول «وَ مَن یقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا»[5] فإقتراف الحَسَنة مَودَّتنا أَهل البَیت».[6] . امام حسن علیه السلام فرمودند: من از خاندانی هستم که خداوند آنها را از پلیدی دور کرده و آنها را پاک گردانده و خداوند مودّت آنها را واجب کرده است و در کتابش گفته «هر کس نیکی را به دست آورد، برای او در آن نیکی می‏افزاییم.» منظور خداوند از «به دست آوردن نیکی»، مودّت ما اهل بیت است. مودّت و دوستی اهل بیت از آن جهت واجب است که بنیان و ریشه دین است. قال علی بن ابیطالب علیه السلام: «سَمعتُ رَسول اللّه یقول: لَمّا نُزلت «قُل لَّآ أَسْئَلُکُمْ عَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی» قالَ جِبْرئیل: یا مُحمّد اِنّ لِکلِّ دینٍ اَصلاً و دَعامة و فَرْعاً و بُنْیاناً و اِنَّ اَصلَ الدِّینِ و دَعامته قَول لا إله الّا اللّه و اِنّ فَرْعه و بُنْیانه محبَّتکم أَهْل البَیت فیما وافق الحَقّ و دعا إلیه».[7] . حضرت علی علیه السلام فرمودند: از پیامبر شنیدم که فرمود: آنگاه که آیه «بگو من هیچ پاداشی از شما درخواست نمی‏کنم، جز دوستی نزدیکانم» نازل شد، جبرئیل به من گفت: ای محمّد همانا برای هر دین و آیینی اصل و ستون و فرع و ریشه‏ای است و به درستی که اصل و ستون دین، توحید است و فرع ریشه دین، محبّت شما اهل بیت است در آنچه مطابق با حق و فراخوانی به سوی خداوند است، می‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه سبأ، آیه 47.
[2] سوره مبارکه فرقان، آیه 57.
[3] سوره مبارکه ص، آیه 86.
[4] سوره مبارکه شوری، آیه 23.
[5] سوره مبارکه شوری، آیه 23.
[6] مقاتل الطالبین، ص 33.
[7] تفسیر فرات الکوفی، ص 397.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir