واسترعاکم امر خلقه

نوع اصطلاح :
عنوان :
واسترعاکم امر خلقه
«اسْتَرْعا» از باب استفعال و از ماده «رعی» و «رعایة» گرفته شده و در لغت به معنی نگهداشتن و حفظ و مراعات کردن است. «اسْتَرْعاکُم» یعنی خداوند از شما خواست که نگهداری کنید و حفظ و مراعات نمایید.«اَمْر» به معنی فرمان دادن و وادار کردن کسی برای انجام کاری است. که نقیض آن «نهی» است و گاهی «امر» به معنی «کار» می‏آید که جمع آن «امور» است: «وَ إِلَی اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ».[1] . و همه کارها به سوی خدا گردانده می‏شود. گاهی نیز این کلمه به معنی «نظر و مشورت» می‏آید: «فَمَاذَا تَأْمُرُونَ».[2] .(و در برابر او) نظر شماها چیست؟ در اینجا زائر به ائمّه علیهم السلام قَسَم دیگری داده و می‏گوید: «شما را قسم می‏دهم به حقّ آن خدایی که از شما درخواست کرد تا حفظ و مراعات و نگهداری کارِ آفریده‏شدگان را به عهده گیرید.» یعنی شما ائمّه علیهم السلام، عهده‏دار حفظ و نگهداری مردم و تمامی مخلوقات هستید. که این حفظ و مراعات، گاهی مادّی و ظاهری است و گاهی معنوی و باطنی. یعنی ائمّه علیهم السلام عهده‏داران حفظ دنیا و آخرت مردم هستند. البتّه دنیایی که دنیازدگی همراه نیاورد و در مسیر آخرت باشد.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه بقره، آیه 210.
[2] سوره مبارکه اعراف، آیه 110.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir