ومن احبکم فقد احب الله

نوع اصطلاح :
عنوان :
ومن احبکم فقد احب الله
دوست داشتن ائمّه اطهار علیهم السلام و محبّت ورزیدن به آنها کار ساده‏ای نیست. حضرت علی علیه السلام وقتی خبر فوت سهل بن حنیف که از اصحاب خاص و محبّان واقعی حضرت بود را شنیدند فرمودند: «لَوْ احبَّنی جَبَلٌ لَتَهافَتَ». اگر کوهی مرا دوست داشته باشد (طاقت نمی‏آورد و) تکه تکه شده فرو می‏ریزد. سید رضی در توضیح این کلام می‏گوید: معنی این فرمایش آن است که آزمایش با گرفتاری و بیچارگی بر او سخت می‏گیرد و اندوه‏ها به سوی او سرازیر می‏شود. یعنی محبّ ائمّه اطهار علیهم السلام با احساس مسؤولیتی که دارد، درد دیگران را درد خود می‏داند و از طرفی درد دین هم بر او فشار می‏آورد. پس به سوی سختی‏ها گام برداشته است. قال علی علیه السلام: «مَنْ احبّنا اَهْل البَیت فَلیستعد للفَقْر جُلْباباً».[1] . هر که ما اهل بیت را دوست داشته باشد، پس آماده باشد که پیراهن فقر را بر تن کند. پس محبّت و عشق‏ورزی به ائمّه علیهم السلام کار هر کس نیست.
عشق بازی کار هر شیاد نیست
این شکار دام هر صیاد نیست
عاشقی را قابلیت لازم است
طالب حق را حقیقت لازم است[2] .
پس اگر کسی چنین توفیقی را یافت، باید خدا را بر این نعمت شاکر باشد. قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «مَنْ احبّنا اَهْل البَیت فَلیحْمد اللّه عَلی اولی النِعَم».[3] . پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: هر کس ما اهل بیت را دوست داشت، خدا را بر این نعمتِ بزرگ حمد و سپاس گوید.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، حکمت 108.
[2] اشک شفق، ص 331.
[3] المحاسن، ج 1، ص 138.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir