وحسبنا الله ونعم الوکیل

نوع اصطلاح :
عنوان :
وحسبنا الله ونعم الوکیل
«وکیل» به فردی گفته می‏شود که برای انجام کاری گماشته شده و یا کاری به او سپرده شده و او را نگهبان آن کار قرار داده‏اند. به عبارت دیگر وکیل نماینده‏ای است که عهده‏دار انجام دادن کارهای کسی باشد و کلمه «وکیل» از اسماء حسنای الهی است و بیست و چهار بار در قرآن تکرار شده است. در یک جا می‏خوانیم: «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ».[1] .
دو بار می‏گوییم: «وَ هُوَ عَلَی کُلِّ شَی‏ءٍ وَکِیلٌ».[2] . و شش بار تلاوت می‏کنیم:
«وَ کَفَی بِاللَّهِ وَکِیلًا».[3] . کسی که در تمامی ناملایمات و سختی‏ها خداوند را کافی بداند و او را بهترین حامی و وکیل خود قلمداد نماید، می‏تواند در برابر تمام آن ناملایمات و حتّی شدّت‏ها و سختی‏هایی که از طرف دشمن به فرد با ایمان می‏رسد ایستادگی نماید و بر تمام آنها پیروز شود. همان‏گونه که در آیه 173 سوره آل عمران می‏خوانیم، شعار تمام مجاهدین در راه خداوند، «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ» است. تا آنجا که قرآن درباره آنها می‏گوید: هنگامی که خبر اجتماع دشمن برای حمله به آنان رسید، آنها نه تنها نهراسیدند، بلکه ایمانشان و به دنبال آن استقامتشان افزوده شد و گفتند خدا ما را کافی است و او بهترین حامی است. و این خاصیتِ ایمان داشتن به هدف است. چرا که هر چه مشکلات بیشتر می‏شود، استقامت و پایمردی افراد هم شدیدتر می‏گردد.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه آل عمران، آیه 173.
[2] سوره مبارکه زمر، آیه 62 و سوره مبارکه انعام، آیه 102.
[3] سوره مبارکه نساء،آیه‏های 132 81 و171. سوره مبارکه اسراء، آیه65. سوره مبارکه احزاب، آیه‏های 3 و48.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir