نص بر امامت امام هادی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نص بر امامت امام هادی‏
بزرگان و معتمدین شیعه برای امامت اهمیت خاصی قائل بودند و آن را اصلی از اصول اسلام می‏دانستند لذا همواره از امام زمان خود درباره‏ی امام بعدی پرسش می‏کردند تا به او مراجعه نمایند و در چنبره‏ی طاعت او درآیند. در مورد امام هادی نیز این دقت‏نظر به عمل آمد و برخی از بزرگان شیعه روایات متعددی از امام جواد - علیه‏السلام - مبنی بر امامت علی هادی نقل کرده‏اند و ما در این جا به پاره‏ای از آنها اشاره می‏کنیم:
1 - «اسماعیل بن مهران»: هنگامی که امام جواد - علیه‏السلام - عازم سفر بغداد شد اسماعیل بن مهران خود را به سرعت نزد امام رسانده عرض کرد: قربانت گردم از این سفر بر شما بیمناکم پس از شما منصب امامت به چه کسی خواهد رسید؟ امام با لبخندی شیرین پاسخ داد: «امسال اتفاقی برای من نخواهد افتاد...». و بدینسان هراس وی از قدرت عباسیان و شهادت خود برطرف ساخت. چندی بعد که معتصم عباسی امام را به سامرا فراخواند دوباره اسماعیل شتابان نزد حضرت آمد تا امام بعدی را بشناسد و در سلک موالیان وی درآید. پس گفت: «یابن رسول‏الله! شما در حال رفتن هستید پس از شما امر امامت به عهده کیست؟».
امام گریست و از سفر خود احساس خطر کرده با علم به این که اگر بازگشتی نخواهد بود، فرزند خود امام علی هادی را به عنوان امام بعدی چنین معرفی نمود: «این سفری است که از آن بر من باید بیمناک بود امام پس از من فرزندم علی خواهد بود...» [1] . پیش‏بینی امام تحقق یافت و ایشان در اوج شکوفایی زندگی و بالندگی به وسیله معتصم عباسی به شهادت رسید.
2 - «الخیرانی»: یکی دیگر از راویان امامت علی هادی «خیرانی» است که حدیث را از پدرش نقل کرده است و ما در بحث‏های آینده متن حدیث را نقل خواهیم کرد.
3 - «الصغر بن ابی‏دلف»: صغر بن ابی‏دلف نص بر امامت امام هادی را از پدر حضرت امام جواد چنین نقل می‏کند: «امام پس از من فرزندم علی است. فرمانش فرمان من است و سخن او سخن من. اطاعت از او اطاعت از من بشمار می‏رود و پس از او امامت از آن فرزندش حسن خواهد بود...» [2] .
4 - «بعضی از شیعیان»: امام جواد هنگام عزیمت به بغداد با تصریح به امامت فرزندش امام هادی - علیه‏السلام - به بعضی از شیعیان چنین گفت: «من در حال رفتنم و امر امامت به عهده فرزندم «علی» است و پس از من بر شما همان حقی را خواهد داشت که من پس از پدرم بر شما داشتم...» [3] . امام جواد در سخنان خود بر لزوم اطاعت از فرزندش تأکید کرد و فرمود امام همان موقعیتی را در میان شیعیان خواهد یافت که خود امام جواد پس از وفات پدرشان داشتند.
5 - «احمد بن ابی‏خالد»: احمد بن ابی‏خالد نص صریحی را از امام جواد - علیه‏السلام - بر امامت فرزندش علی هادی با این سرآغاز نقل می‏کند: «ابوجعفر به فرزندش هادی - علیه‏السلام - وصیت کرد...» که ما بندهای این وصی را در بحث‏های آینده بیان خواهیم کرد [4] . قابل ذکر است که شیعیان معتقدند تعیین امام متأثر از عواطف و هواهای نفسانی نیست بلکه به دست خداوند متعال است. او است که امام را معین می‏کند و پیامبر اکرم انتصاب الهی را به سمع همگان می‏رساند و آنچه را بدو دستور داده شده ابلاغ می‏کند. پیامبر گرامی به صراحت، جانشینان خود را دوازده تن اعلام کرده است و روایات این باب به حد تواتر رسیده است [5] که امام هادی - علیه‏السلام - یکی از همین جانشینان می‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] الارشاد، ص 369. اصول کافی، ج 1، ص 323.
[2] بحارالانوار، ج 13، ص 127. و الاکمال صدوق.
[3] اعیان الشیعة: ج 4، ق 2 ص 256.
[4] اصول کافی.
[5] صحیح مسلم، کتاب الاماره. مسند احمد بن حنبل، ج 5، ص 89. و صحیح بخاری، ص 164.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir