فضیلت صبر و پایداری

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضیلت صبر و پایداری
امام ابوالحسن الهادی علیه‏السلام درباره فضیلت صبر و استقامت و اجری که در نزد خدا دارند، سخن می‏گوید، حسن بن علی نقل کرده، می‏گوید: از ابوالحسن (علیه السلام) شنیدم که می‏فرمود: «وقتی که روز قیامت شود، منادیی ندا کند، کجایند صابران؟
پس گروهی از مردم از جا برخیزند. دوباره منادیی ندا در دهد؟ کجایند اندیشمندان؟ باز گروهی از مردم بپاخیزند. عرض کردم فدایت شوم، صابران و اندیشمندان چه کسانی هستند؟ فرمود: صابران کسانی هستند که بر ادای واجبات پایدارند و اندیشمندان کسانی هستند که بر ترک گناهان می‏اندیشند و بصیرت دارند.» [1] .
به راستی پایداری در برابر انجام واجبات الهی و بینش داشتن در ترک نافرمانیهای الهی از جمله بالاترین نوع طاعات و عبادات است، همان طوری که از عوامل کنترل هوای نفس و تسلط بر آن است از این که در برابر جاذبه‏های خلاف و تمایلات انحرافی تسلیم شود.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir