واگذاردن اخبار مشکل به خود اهل‏بیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
واگذاردن اخبار مشکل به خود اهل‏بیت
امام هادی علیه‏السلام، شیعیانش را بر پایداری و اعتقاد راسخ نسبت به اخباری که از ائمه طاهرین نقل می‏شود، ملزم ساخته است. بنابراین، آن روایتی را که می‏دانند از ایشان صادر شده و معنای آن را نیز می‏دانند، به آن عمل کنند و آنچه را که درک معنایش برایشان دشوار باشد، امام علیه‏السلام دستور داده است که در این صورت به خود ایشان باز گردانند تا برای ایشان توضیح دهند، و این بیان در پاسخ امام به نامه داوود بن فرقد فارسی آمده است. در نامه داوود، چنین است: «از مسائلی که از پدران و اجداد طاهرین شما به ما رسیده است و ما در آن باره اختلاف نظر داریم، بفرمایید که با وجود اختلاف، چگونه به آنها عمل کنیم؟» امام علیه‏السلام در پاسخ وی فرمود:«اگر دانستید که آن مطالب گفته ماست، مطابق آنها عمل کنید و در مواردی که نمی‏دانید از ما صادر شده، یا نه، در آن صورت، به ما باز گردانید.» [1] .
امام علیه‏السلام، پیروانش را مأمور فرموده است تا چنین روایاتی را برای توضیح و بیان به ایشان بازگردانند، البته در صورتی که از ایشان صادر شده باشد و اگر نه ساختگی و دروغ باشد باز هم به ایشان یادآور خواهند شد.

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir