فقه امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
فقه امام هادی
امام ابوالحسن هادی علیه‏السلام، بیشترین اهمیت را به نشر آثار شریعت اسلامی، و بیان احکام، و تعلیم و تدریس علوم اسلامی مبذول می‏داشت فقها و دانشمندان در اطراف آن حضرت گرد می‏آمدند و از زلال علوم وی سیراب می‏شدند و احادیثی را که از آن بزرگوار استفاده می‏کردند، می‏نوشتند، که همین نوشته‏ها از جمله منابع تشریع احکام اسلامی - از دیدگاه شیعه امامیه - است.
به راستی امام ابوالحسن علیه‏السلام فقیه بلامنازع و بی‏نظیر زمان خود بود. تا آن جا که متوکل عباسی - با این که از دشمنترین و کینه‏توزترین مردم نسبت به علویان بود - در مسائل پیچیده به آن حضرت مراجعه می‏کرد و فتوای او را بر فتوای دیگر فقها ترجیح می‏داد. ما در بحثهای آینده راجع به این مطلب سخن خواهیم گفت و پاره‏ای از احادیث وارده از آن حضرت را که فقهای شیعه در استنباط احکام شرعیه به آنها مراجعه می‏کردند، به شرح زیر مطرح می‏کنیم:

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه: 2 / 737.
[2] وسائل الشیعه: 2 / 738، حدائق الناضرة: 4 / 41.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir