نماز در لباس کرک و پشم

نوع اصطلاح :
عنوان :
نماز در لباس کرک و پشم
فقهای شیعه امامیه در لباس نمازگزار، شرایطی را ذکر کرده‏اند، مانند این که پاک باشد و غصبی نباشد و از کرک و پشم حیوان غیرمأکول اللحم نیز نباشد، و در این باره به روایات متواتره‏ای که از ائمه هدی علیهم‏السلام رسیده است استناد کرده‏اند، و از آن جمله مکاتبه‏ای است که علی بن عیسی با امام ابوالحسن هادی علیه‏السلام داشته و از آن حضرت می‏پرسد که آیا نماز در لباسی که از کرک و پشم حیوان حرام گوشت و هر چیز دیگری که از این قبیل حیوانات باشد، جایز است یا نه؟ امام علیه‏السلام در پاسخ وی می‏فرماید:
«من دوست ندارم که در این قبیل لباسها نماز بخوانم.» دوباره علی بن عیسی می‏نویسد که وی در میان جمعی از غیر شیعه و در دیار آنها در حال تقیه است، و هیچ کس از آن جا بدون لباسی که از پشم و کرک حرام گوشت ساخته شده، نمی‏تواند بیرون شود، و او اگر لباسش را بکند، جانش در خطر است؟ امام علیه‏السلام در پاسخ می‏نویسد: «لباسی که از کرک و پشم فنگ [1] و سمور [2] باشد مانعی دارد...» [3] . این روایت دلالت دارد بر این که نماز در وقت ضرورت، در لباسی که از پشم فنک و سمور باشد جایز است.

پی نوشت ها:
[1] فنک. جانوری است که در خشکی زندگی می‏کند، حرام گوشت است و از پوست آن استفاده می‏کنند، می‏گویند: پوست این حیوان از تمام انواع پوست حیوانات بهتر است از پوست سمور سردتر و معتدلتر و از پوست سنجاب گرمتر و برای همه مزاجهای معتدل مناسب است (حدائق الناضره: 7 / 74). حیوان کوچکی است شبیه روباه با گوشهای بزرگتر و درازای آن از چهل سانتی‏متر تجاوز نمی‏کند، دارای بهترین پوست است و در مصر شهرت دارد. (المنجد).
[2] سمور، جانوری است که پوست گران قیمتی دارد و در نواحی ترکیه یافت می‏شود. (حدائق الناضره: 7 / 73).
[3] وسائل الشیعه: 3 / 254.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir