سجده بر شیشه

نوع اصطلاح :
عنوان :
سجده بر شیشه
تمام فقهای اهل‏بیت علیهم‏السلام، اجماع دارند که باید سجده نماز بر زمین باشد و یا آنچه از زمین می‏روید، و هیچ کدام سجده بر خوردنی، پوشیدنی، چه بالفعل و چه بالقوه - یعنی پس از تغییرات قابل خوردن یا پوشیدن گردد - را جایز نمی‏دانند، همچنان که از سجده بر شیشه منع کرده‏اند، و در این مورد به اخبار زیادی که از ائمه هدی علیهم‏السلام رسیده استناد جسته‏اند. از آن جمله روایتی است که محمد بن حسین می‏گوید: یکی از شیعیان به خدمت امام ابوالحسن العسکری، نامه‏ای نوشت و از آن بزرگوار پرسید که آیا نماز بر شیشه جایز است یا نه؟ نویسنده نامه می‏گوید: وقتی که نامه تمام شد، فکر کردم و با خود گفتم شیشه هم از روییدنیهاست، نباید از امام علیه‏السلام می‏پرسیدم! می‏گوید:
«امام علیه‏السلام، به من نوشت: هر چند که تو با خودت گفتی که شیشه از روییدنیهای زمین است، اما بر آن نماز مخوان! زیرا شیشه از نمک و شن ترکیب یافته، که این دو از موجوداتی هستند که تغییر شکل داده‏اند و مسخ شده‏اند.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه : 4 / 604.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir