حرمت همکاری با ستمگران

نوع اصطلاح :
عنوان :
حرمت همکاری با ستمگران
چون حکومت بنی‏عباس براساس ظلم و جور استوار بود، بر طبق نظر شیعه همکاری با آنها خلاف شرع بود. محمد بن علی بن عیسی به محضر امام ابوالحسن علی بن محمد علیه‏السلام نامه‏ای نوشت و از آن حضرت، درباره کار کردن برای بنی‏عباس و دریافت مقداری از اموال ایشان پرسید، آیا چنین اجازه‏ای دارد؟ امام علیه‏السلام در پاسخ فرمود:
«تا وقتی که ورود و خروج به کار آنها به زور و جبر باشد، خداوند عذر شخص را می‏پذیرد، و در غیر این صورت مکروه و ناپسند است و ناگزیر درآمد اندک بهتر از زیاد است، و ناسپاسی نمی‏کند، نسبت به روزی رسان خود که او وسیله ساز است درباره آن چه به او می‏رسد در حالی که در دست اوست آن چه که باعث خشنودی تو درباره ما و دوستان ما می‏گردد.» امام علیه‏السلام پاسخ داده است که کار برای بنی‏عباس اگر از روی زور و جبر باشد، خدای تعالی در مورد این همکاری از آنها بازخواست نمی‏کند و هرگاه از روی اختیار باشد، پس کار برای آنها ناروا و مکروه است و شاید مقصود امام علیه‏السلام از کراهت، حرمت باشد زیرا که کراهت گاهی بر حرمت اطلاق می‏شود. و امام علیه‏السلام، کفاره ورود به کار آنها را خوشحال کردن اهل‏بیت علیهم‏السلام می‏داند که با برآوردن حاجت مؤمنان و مستمندان و رفع گرفتاریها و سختیها از ایشان حاصل می‏شود. و بر همین مطلب گروهی از روایات دلالت دارد که فقها در بحثهای خود راجع به ولایت حاکم جور نقل کرده‏اند. [1] . وقتی که نامه امام علیه‏السلام به محمد بن علی بن عیسی رسید، با عجله نامه‏ای به خدمت امام علیه‏السلام نوشت و عرضه داشت که:
اعتقاد من درباره ورود به کار ایشان - در کار بنی‏عباس - یافتن راهی است برای ایجاد دشواری به دشمنان آن حضرت و باز شدن دست، جهت انتقام گرفتن از ایشان به وسیله تقرب به آنها. امام علیه‏السلام در پاسخ نوشت: «هرکس چنین کاری را بکند نه تنها کار او حرام نیست، بلکه دارای اجر و ثواب است.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] مکاسب شیخ انصاری.
[2] وسائل الشیعه: 12 / 137.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir