اسم اعظم خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسم اعظم خدا
صفار قمی با سند خود از علی بن محمد نوفلی نقل می‏کند که گفت:
از امام هادی علیه‏السلام شنیدم که می‏فرمود: اسم اعظم خدا هفتاد دو سه حرف است، آصف [1] تنها یک حرف از آن را می‏دانست، چون آن را به زبان آورد زمین میان او، و [شهر] سبا برایش شکافت، و او تخت بلقیس را گرفت، و در کمتر از چشم به هم زدنی نزد سلیمان علیه‏السلام آورد، سپس زمین باز شد، و در نزد ما هفتاد و دو حرف آن موجود است، و یک حرف نزد خداست که آن را در علم غیب خود، مخصوص خود کرده است.


قال الصفار القمی:
حدثنا الحسین بن محمد بن عامر، عن معلی بن محمد، عن أحمد بن محمد بن عبدالله، عن علی بن محمد النوفلی:
عن أبی‏الحسن العسکری علیه‏السلام قال: سمعته یقول: اسم الله الأعظم ثلاثة و سبعون حرفا، و انما کان عند آصف [2] منه حرف واحد، فتکلم به فانخرقت له الأرض فیما بینه و بین سبأ، فتناول عرش بلقیس حتی صیره الی سلیمان، ثم انبسطت الأرض فی أقل من طرفة عین، و عندنا منه اثنتان و سبعون حرفا، و حرف عندالله استأثر به فی علم الغیب [3] .

پی نوشت ها:
[1] آصف بن برخیا، وزیر و خواهرزاده حضرت سلیمان علیه‏السلام است، و صدیقی است که اسم اعظم را می‏شناخت.
[2] هو آصف بن برخیا، و کان وزیر سلیمان علیه‏السلام و ابن اخته، و کان صدیقا یعرف اسم الله الاعظم.
[3] بصائر الدرجات: 231 ح 3، الکافی 1: 230 ح 3، المناقب لابن شهرآشوب 4: 406، اثبات الوصیة: 231، بحارالأنوار 50: 176 ذیل ح 55 و 14: 113 ح 6.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir