هیچ جا از خدای سبحان خالی نیست‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
هیچ جا از خدای سبحان خالی نیست‏
کلینی رحمه الله با سند خود از محمد بن عیسی نقل می‏کند که گفت:
به امام هادی علیه‏السلام نوشتم: آقا جان! فدایت شوم برای ما روایت کرده‏اند که: خدا در جایی هست و در جایی نیست، او بر عرش استیلا دارد، و نیمه آخر هر شب به آسمان دنیا فرود می‏آید.
و نیز روایت کرده‏اند: در شامگاه عرفه پائین می‏آید، و سپس به جای خود باز می‏گردد، بعضی از دوستان شما می‏گویند: وقتی او در جایی بود، و در جای دیگر نبود، پس [همچون اجسام دیگر] هوا با او برخورد می‏کند، و او را فرا می‏گیرد، در حالی که هوا جسم رقیقی است که بر هر چیزی به اندازه خودش احاطه میابد، و در این صورت چگونه بر خدا احاطه پیدا می‏کند؟
حضرت علیه‏السلام در پاسخم نوشت: دانش آن [یعنی چگونگی نزول و عروج حق تعالی] نزد خداست، و اوست که هوا [و هر چیز دیگری] را در بهترین اندازه‏اش سامان می‏بخشد [و خود اندازه نمی‏پذیرد]، و بدان که خدا وقتی در آسمان دنیاست در عین حال بر عرش است، و همه چیز برای او از جهت علم و قدرت و ملک و احاطه یکسان است.

روی الکلینی:
عن علی بن محمد، عن سهل بن زیاد، عن محمد بن عیسی قال:
کتبت الی أبی‏الحسن بن محمد علیهماالسلام: جعلنی الله فداک، یا سیدی! قد روی لنا أن الله فی موضع دون موضع علی العرش استوی، و أنه ینزل کل لیلة فی النصف الأخیر من اللیل الی السماء الدنیا، و روی أنه ینزل عشیة عرفة ثم یرجع الی موضعه، فقال بعض موالیک فی ذلک: اذا کان فی موضع دون موضع فقد یلاقیه الهواء و یتکنف علیه، و الهواء جسم رقیق یتکنف علی کل شی‏ء بقدره، فکیف یتکنف علیه جل ثناؤه علی هذا المثال؟
فوقع علیه‏السلام: علم ذلک عنده، و هو المقدر له بما هو أحسن تقریرا، و اعلم أنه اذا کان فی السماء الدنیا فهو کما هو علی العرش، و الأشیاء کلها له سواء علما و قدرة و ملکا و احاطة.
ثم قال: و عنه، عن محمد بن جعفر الکوفی، عن محمد بن عیسی مثله [1] .

پی نوشت ها:
[1] الکافی 1: 126 ح 4.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir