فضیلت خواندن سوره قدر

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضیلت خواندن سوره قدر
کلینی رحمه الله با سند خود از ابوعمرو حذاء نقل می‏کند که گفت:
حالم بد شد، به امام جواد علیه‏السلام نامه نوشتم [، و از او چاره خواستم]، در پاسخم نوشت: بر خواندن (انا ارسلنا نوحا الی قومه) [یعنی سوره مبارکه نوح]، مداومت داشته باش.
آن را یک سال خواندم، و نتیجه نگرفتم، باز به حضرت علیه‏السلام نامه نوشتم، و [در آن] از بدی حال خود، و این که از یک سال خواندن سوره نوح نتیجه نگرفتم، خبر دادم.
حضرت علیه‏السلام در پاسخم نوشت: اینک که یک سال را تمام کردی، از آن، به خواندن «انا انزلنا» [یعنی سوره مبارکه قدر] منتقل شو.
انجام دادم، پس چیزی نگذشت که ابن ابی‏داود سراغم فرستاد، و قرض‏هایم را پرداخت. و روزی خود، و خانواده‏ام را داد، و مرا به بصره فرستاد تا وکیل [و نماینده] او در باب کلاء باشم، و پانصد درهم برایم جیره معین کرد. من از بصره با دستخط علی بن مهزیار، به امام هادی علیه‏السلام نامه نوشتم که: از پدر [بزرگوار] شما مسائل پرسیدم، و از مشکلاتی شکوه کردم، [و او مرا راهنمایی فرمود،] و اینک به خواسته خود رسیده‏ام، سرورم! دوست دارم بفرمایید، در خواندن سوره قدر چگونه عمل کنم؟ آیا در نمازهای واجب، و غیر آن، به همان اکتفا کنم یا سوره دیگری را هم بخوانم، یا اندازه‏ای دارد که آن را انجام دهم؟ امام هادی علیه‏السلام در پاسخم نوشت: از قرآن هیچ سوره کوتاه و بلندی را ترک مکن، و خواندن صد بار سوره قدر، در یک شبانه روز، تو را بس است.


روی الکلینی:
عن عدة من أصحابنا، عن سهل بن زیاد، عن علی بن سلیمان، عن أحمد بن الفضل، [عن] أبی‏عمرو الحذاء [1] قال:
ساءت حالی، فکتبت الی أبی‏جعفر علیه‏السلام فکتب الی: أدم قراءة: (انا أرسلنا نوحا الی قومه) [2] قال: فقرأتها حولا فلم أر شیئا، فکتبت الیه أخبره بسوء حالی، و أنی قد قرأت (انا أرسلنا نوحا الی قومه) حولا کما أمرتنی، و لم أر شیئا. قال: فکتب الی: قد وفی لک الحول، فانتقل منها الی قراءة «انا أنزلناه». قال: ففعلت فما کان الا یسیرا حتی بعث الی ابن أبی‏داود، فقضی عنی دینی، و أجری علی و علی عیالی، و وجهنی الی البصرة فی وکالته بباب کلاء، و أجری علی خمسمائة درهم. و کتبت من البصرة علی یدی علی بن مهزیار الی أبی‏الحسن علیه‏السلام: انی کنت سألت أباک عن کذا و کذا، و شکوت الیه کذا و کذا، و انی قد نلت الذی أحببت، فأحببت أن تخبرنی یا مولای! کیف أصنع فی قراءة «انا أنزلناه» أقتصر علیها وحدها فی فرائضی و غیرها، أم أقرأ معها غیرها، أم لها حد أعمل به؟ فوقع علیه‏السلام و قرأت التوقیع: لا تدع من القرآن قصیره و طویله، و یجزئک من قراءة «انا أنزلناه» یومک و لیلتک مائة مرة [3] .

پی نوشت ها:
[1] عده البرقی و الشیخ من أصحاب الهادی علیه‏السلام، «معجم رجال الحدیث 21: 258 رقم 14601».
[2] نوح: 1.
[3] الکافی 5: 316 ح 50، بحارالأنوار 92: 328 ح 7.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir