پرهیز از بد گفتن به روزگار

نوع اصطلاح :
عنوان :
پرهیز از بد گفتن به روزگار
حسن بن مسعود می‏گوید: یک روز به محضر امام هادی علیه‏السلام رسیدم، در آن روز بر اثر زمین خوردگی، انگشتم ضربه دیده بود و بر اثر تصادف با یک نفر سوار، دوشم نیز آسیب دیده بود، غیر از اینها، در میان ازدحام جمعیت، لباسهایم نیز پاره شده بود، از هر سو به تنگ آمده بودم، با عصبانیت گفتم: «ای روزگار، خدا شر تو را از سر من کوتاه کند، ای روز! عجب روز بدی هستی!!» امام هادی علیه‏السلام به من رو کرد و فرمود: «تو هم با اینکه با ما رفت و آمد می‏کنی، این حرفها را می‏زنی و گناه خود را بر گردن بی‏گناهی می‏افکنی؟!»
با شنیدن این سخن، عقل به سرم بازگشت، فهمیدم اشتباه کرده‏ام، گفتم: «ای مولا و آقای من، از درگاه خدا استغفار و طلب آمرزش می‏کنم.»
فرمود: «سوگند به خدا، این دشنامها سودی به حال شما نمی‏بخشد، بلکه خداوند به خاطر این کار که بی‏گناهی را سرزنش می‏کنید، شما را مجازات خواهد کرد، مگر نمی‏دانی که پاداش و کیفر در دنیا و آخرت به دست خدا است.» گفتم چرا مولای من! فرمود: لا تعد و لا تجعل للایام صنعاً فی حکم الله: «تکرار نکن و برای روزها دخالت و نقشی در حکم خدا قائل نشو.» گفتم: به چشم ای آقای من. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تحف العقول (ترجمه شده)، ص 571 و 572.

منبع: نگاهی بر زندگی امام هادی؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir