طلعت نور بین مکه و مدینه

نوع اصطلاح :
عنوان :
طلعت نور بین مکه و مدینه
طبق آنچه تاریخ نویسان آورده‏اند:
یکی از اصحاب امام محمد جواد علیه‏السلام - به نام محمد بن فرج حکایت کند:
روزی حضرت ابوجعفر، امام جود علیه‏السلام مرا در محضر مبارک خویش فراخواند.
وقتی بر آن حضرت وارد شدم و نشستم، اظهار داشت: امروز قافله‏ای به این محل آمده است و تعدادی کنیز برای فروش همراه خود آورده‏اند.
و سپس کیسه‏ای را - که مبلغ شصت دینار در آن بود - تحویل من داد و ضمن فرمایشاتی، مطالبی را پیرامون کنیزی بیان نمود؛ و حالات و خصوصیات آن کنیز را از جهت قیافه، قامت و لباس توصیف کرد. بعد از آن که امام جواد علیه‏السلام، مطالب لازم را بیان نمود، به من دستور داد تا به سمت آن قافله حرکت کنم و آن کنیز مورد نظر را خریداری نمایم. پس طبق دستور حضرت حرکت کردم، هنگامی که به محل فروش کنیزان رسیدم، کنیزان را یکی پس از دیگری تفحص و جستجو کردم تا سرانجام، کنیز مورد نظر حضرت جواد علیه‏السلام را - که توصیف و معرفی نموده بود - پیدا کردم. و در نهایت، او را به همان مقداری که حضرت داده بود خریداری کرده و خدمت امام علیه‏السلام آوردم. این کنیز نامش سمانه (جمانه) بود؛ و طبق اقرار و اعتراف خودش، دست هیچ نامحرمی به او دراز نشده بود؛ و صحیح و سالم در خدمت امام محمد جواد علیه‏السلام حضور یافت. این همان کنیزی می‏باشد که حضرت امام علی هادی علیه‏السلام از آن بانوی مجلله، متولد شد. - همچنین مورخین و محدثین به نقل از علی بن مهزیار و محمد ابن فرج حکایت کنند: ولادت پر میمنت و با سعادت امام هادی علیه‏السلام همچون ولادت دیگر امامان و اوصیاء رسول خدا صلوات الله و سلامه علیهم، واقع شد. و مادر آن حضرت، نیز یکی از زنان با فضیلت و با کمال زمان خویش بوده است، همان طوری که امام هادی علیه‏السلام، ضمن فرمایشاتی در رابطه با منزلت و مقام والای آن بانوی مکرمه و بزرگوار، چنین اظهار نمود: مادرم، زنی با معرفت و با فضیلت بود؛ و نسبت به من معرفت کامل داشت و تمام مسائل و حقوق الهی را در همه‏ی موارد رعایت می‏کرد، او اهل بهشت می‏باشد. و سپس افزود: تا قبل از پدرم، حضرت جواد الأئمة علیه‏السلام دست هیچ انسانی به او نزدیک نشده بود. همچنین آورده‏اند:
- در آن زمانی که حضرت ابوجعفر، امام محمد جواد علیه‏السلام به همراه خانواده‏ی محترمه‏اش از شهر مکه‏ی معظمه به سوی مدینه‏ی منوره مراجعت می‏نمود، چون در محلی به نام صریا - سه فرسخ مانده به شهر مدینه‏ی طیبه - رسیدند، نوزادی عزیز و مبارک به نام حضرت ابوالحسن، امام علی هادی علیه‏السلام، همانند دیگر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‏السلام، پاک و پاکیزه؛ و همچون جد بزرگوارش، امام موسی کاظم علیه‏السلام در حال بازگشت از شهر مکه ی معظمه به مدینه‏ی طیبه، دیده به جهان گشود [1] .

پی نوشت ها:
[1] مدینة المعاجز: ج 7، ص 419، ح 242، دلائل الامامه‏ی طبری: ص 410، ح 368، اثبات الوصیة: ص 228.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir