فراهم شدن آب برای نماز

نوع اصطلاح :
عنوان :
فراهم شدن آب برای نماز
مرحوم شیخ حر عاملی رضوان الله علیه، به نقل از کافور خادم حکایت کند:
در یکی از روزها حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام مرا مخاطب قرار داد و اظهار نمود: ای کافور! آن سطل را پر از آب کن و در فلان محل مخصوص - که حضرت خود معین نمود - بگذار، تا هنگام نماز به وسیله‏ی آن وضو بگیرم.
و بعد از این دستور، مرا برای انجام کاری روانه نمود و فرمود: هرگاه بازگشتی، سطل آب را در همان جائی که گفتم، بگذار تا برای وضوء گرفتن آماده باشد.
کافور خادم افزود: سپس آن حضرت، چون خسته بود در گوشه‏ای دراز کشید تا استراحت نماید؛ و در آن شب، هوا بسیار سرد بود. ولی متأسفانه من فراموش کردم که طبق دستور آن حضرت، سطل آب را در آن محل معین شده بگذارم. پس چون لحظاتی گذشت، متوجه شدم که امام علیه‏السلام از جای خود برخاسته است و در حال آماده شدن برای نماز می‏باشد و من - چون سطل آب را فراهم نکرده بودم از ترس آن که روبروی هم نگردیم و احیاناً حرفی به من نزند - مخفی شدم. ولی در پیش خود، خیلی احساس ناراحتی و شرمساری می‏کردم، که چرا آب را فراهم نکرده‏ام، و به همین جهت می‏ترسیدم که مورد سرزنش و ملامت حضرت قرار گیرم.
در همین افکار بودم، که ناگهان امام علیه‏السلام با حالت غضب مرا صدا نمود، با خود گفتم: به خدا پناه می‏برم. و هیچ عذری نداشتم که مثلاً بگویم فراموش کردم؛ و به هر حال پاسخ حضرت را دادم و جلو رفتم. چون نزدیک شدم، فرمود: ای کافور! چرا چنین کرده‏ای، آیا نمی‏دانستی که من برای وضوء از آب گرم استفاده نمی‏کنم؛ بلکه باید آب، عادی و سرد باشد، چرا آب را گرم کرده‏ای؟! با حالت تعجب عرضه داشتم: ای مولا و سرورم! به خدا قسم، من فراموش کردم که آب در سطل بریزم و حتی دست به سطل نزده‏ام. سپس حضرت فرمود: الحمدلله، که خداوند متعال در هیچ حالی ما را فراموش و رها نمی‏کند و ما نیز سعی کرده‏ایم تا مستحبات الهی را نیز انجام دهیم و در هیچ حالی آن‏ها را ترک نکرده‏ایم [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة: ج 3، ص 368، ح 25.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir