پیروی از گفتار امامان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیروی از گفتار امامان‏
صفار می‏گوید: محمد بن عیسی به من گفت: داود بن فرقد فارسی نامه خود به امام هادی علیه‏السلام، و پاسخ به خط امام علیه‏السلام را داد تا من بخوانم. پرسیده بود: درباره علومی که از آبا و اجداد [بزرگوار] شما، با اختلاف به ما می‏رسد چه کنیم؟ چون با اختلاف نقل شده، به شما برگردانیم؟
نوشته امام هادی علیه‏السلام در پاسخ که من آن را خواندم این بود: آنچه را که می‏دانید سخن ما است، به آن عمل کنید، و آنچه را نمی‏دانید به ما برگردانید.

قال الصفار:
حدثنا محمد بن عیسی قال: أقرأنی داود بن فرقد الفارسی کتابه الی أبی‏الحسن الثالث علیه‏السلام، و جوابه بخطه.
فقال: نسألک عن العلم المنقول الینا عن آبائک و أجدادک، قد اختلفوا علینا فیه، کیف العمل به علی اختلافه؟ اذا نرد الیک؟ فقد اختلف فیه. فکتب و قرأته: ما علمتم أنه قولنا فالزموه، و ما لم تعلموا فردوه الینا [1] .

پی نوشت ها:
[1] بصائر الدرجات 524 ح 26، مستطرفات السرائر: 584، بحارالأنوار 2: 241 ح 33، و 245 ح 55.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir