نان در سفره و بلعیدن جادوگر

نوع اصطلاح :
عنوان :
نان در سفره و بلعیدن جادوگر
یکی از درباریان متوکل - به نام زرافه - حکایت کند:
روزی درباریان متوکل عباسی شخصی را از اهالی هندوستان که شعبده باز و جادوگر بود، نزد متوکل آورده تا با بازی‏های خویش او را سرگرم کند، چون وی اهل هوی و هوس بود.
روزی از روزها متوکل به آن شخص هندی گفت: چنانچه علی بن محمد هادی (صلوات الله و سلامه علیه) را در جمع عده‏ای شرمنده و خجالت زده کنی، هزار دینار هدیه خواهی گرفت.
آن شخص شعبده باز هندی نیز درخواست متوکل - خلیفه‏ی عباسی - را پذیرفت.
و آن گاه حضرت را در جمع عده‏ای دعوت کردند؛ و چون همگان در آن جلسه حضور یافتند، متوکل مرا کنار خود نشایند، و دستور داد تا سفره‏ی اطعام گسترانیدند.
همین که خواستند مشغول خوردن غذا شوند، شعبده‏باز هندی متوجه حضرت هادی علیه‏السلام شد و حرکات مخصوصی را انجام داد، که چون حضرت دست به سوی نان دراز می‏نمود، نان پرواز می‏کرد؛ و تمامی افراد می‏خندیدند. و این کار چند مرتبه تکرار شد، به ناچار، چون امام علی هادی علیه‏السلام چنین دین، به عکس شیری که بر پرده‏ی دیوار نقش بسته بود، دستی زد و آن را مخاطب قرار داد و فرمود: ای شیر! این دشمن خدا را بگیر و نابود کن. پس ناگهان شیر به حالت یک حیوان واقعی در آمد و آن مرد شعبده باز هندی را بلعید. و سپس حضرت خطاب به شیر کرد و فرمود: اکنون به حالت اول بازگرد و همانند قبل روی پرده مجسم شو.
تمام افراد حاضر در مجلس با تماشای این صحنه، وحشت زده شده و متحیرانه به یکدیگر نگاه می‏کردند. پس از آن، امام علیه‏السلام از جای برخاست که از مجلس خارج شود، متوکل گفت: یا ابن‏رسول الله! خواهش می‏کنم بفرما بنشین و دستور دهید تا شیر آن مرد هندی را بازگرداند؟
حضرت فرمود: به خدا سوگند، دیگر او را نخواهید دید، آیا دشمن خدا را بر دوستان خدا مسلط و چیره می‏کنید؟! و آن گاه، حضرت از آن مجلس خارج شد [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة: ج 3، ص 374، ح 41، هدایة الکبری حضینی: ص 319.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir