پاسخ به پرسش شیعیان‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ به پرسش شیعیان‏
ابن‏حمزه از محمد بن فرج نقل می‏کند که گفت:
امام هادی علیه‏السلام به من فرمود: هرگاه خواستی سؤالی بپرسی، آن را در نامه‏ای بنویس، و نامه را زیر سجاده خود بگذار، و ساعتی صبر کن، سپس آن را بیرون بیاور، و بنگر. محمد بن فرج می‏گوید: من انجام دادم، و پاسخ سئوال خود را نوشته شده، در آن یافتم.
مجلسی رحمه الله از «کشف المحجة» سید ابن‏طاووس، و او با سند خود از «الرسائل» کلینی، و او از کسی که نامش را می‏برد نقل می‏کند که گفت: به امام هادی علیه‏السلام نوشتم که: آدمی دوست دارد به امامش برساند آن مطلبی را که می‏خواهد به پروردگارش برساند. امام علیه‏السلام در پاسخ نوشت: اگر حاجتی داشتی، لبان خود را بجنبان، که پاسخت آماده است.

روی ابن‏حمزة:
عن محمد بن الفرج، قال: قال لی علی بن محمد علیهماالسلام: اذا أردت أن تسأل مسألة، فاکتبها وضع الکتاب تحت مصلاک، ودعه ساعة، ثم أخرجه و انظر الیه.
قال محمد: ففعلت، فوجدت جواب ما سألت عنه موقعا فی الکتاب [1] .
قال المجلسی:
روی السید ابن‏طاوس فی «کشف المحجة» باسناده من کتاب «الرسائل» للکلینی عمن سماه، قال: کتبت الی أبی‏الحسن علیه‏السلام: أن الرجل یحب أن یفضی الی امامه ما یحب أن یفضی الی ربه.
قال: فکتب: ان کان لک حاجة فحرک شفتیک، فان الجواب یأتیک [2] .

پی نوشت ها:
[1] الثاقب فی المناقب: 548 ح 7، کشف الغمة 2: 395، بحارالأنوار 50: 155 ح 41.
[2] بحارالأنوار 50: 155 ح 42، و 53: 306 و 94: 22 ح 18.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir