خبر از مرگ دشمن و اختصاص ایام

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از مرگ دشمن و اختصاص ایام
مرحوم صدوق، راوندی و دیگر بزرگان آورده‏اند:
یکی از دوستان حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام به نام صقر بن ابودلف - ابن‏اورمه - حکایت کند: در دوران حکومت متوکل عباسی راهی سامراء شدم و چون وارد شهر سامراء گشتم، حضور یکی از وزرای متوکل به نام سعید حاجب رفتم تا بلکه بتوانم با مولایم امام هادی علیه‏السلام - که در زندان وی - ملاقاتی داشته باشم. سعید حاجب گفت: آیا دوست داری خدایت را مشاهده کنی؟ گفتم: سبحان الله! این چه حرفی است؟! خداوند متعال را هیچکس نمی‏تواند مشاهده کند. سعید اظهار داشت: منظورم آن کسی است که شما گمان می‏کنید او امام و پیشوای شما است، متوکل او را تحویل من داده است تا او را به قتل برسانم و این کار را فردا انجام خواهم داد. و پس از گذشت لحظاتی مرا داخل زندان برد، همین که وارد زندان شدم، حضرت را دیدم که بر قطعه‏ی حصیری نشسته و مشغول عبادت و مناجات می‏باشد، پس با حالت گریه سلام کردم و کناری نشستم و به جمال نورانی آن حضرت نگاه می کردم. امام علیه‏السلام پس از جواب سلام، به من فرمود: ای صقر! برای چه اینجا آمده‏ای! و چرا ناراحت و گریان هستی؟! در پاسخ گفتم: چون شما را در این مکان و با این حالت می‏بینم؛ و نمی‏دانم که آن‏ها چه تصمیمی درباره‏ی شما دارند؟! حضرت فرمود: ای صقر! ناراحت مباش، آن‏ها هرگز به قصد خود نمی‏رسند، چون که بیش از دو روز دیگر زنده نخواند ماند و کشته خواهند شد. بعد از آن، از امام هادی علیه‏السلام پیرامون معنای حدیثی که از پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم وارد شده است که فرمود: با روزگار، دشمنی و عداوت روا مدارید که با شما دشمنی کند، سؤال کردم که مقصود چیست؟ امام علیه‏السلام در جواب فرمود: بلی، منظور از روزگار، ما اهل بیت عصمت و طهارت هستیم که به جهت ما آسمان و زمین پابرجا مانده است. روز شنبه به عنوان رسول الله و روز یک شنبه به عنوان أمیرالمؤمنین علی، و دوشنبه به عنوان حسن و حسین، و سه شنبه به عنوان سجاد، علی بن الحسین و محمد باقر و جعفر صادق، و چهارشنبه به عنوان موسی بن جعفر و علی بن موسی الرضا و محمد جواد و من، و پنج شنبه به عنوان فرزندم حسن و روز جمعه به عنوان فرزند پسرم - مهدی موعود - صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین - تعیین گشته است [1] .حکومت حق به دست با کفایت او ایجاد می‏گردد و اوست که عدل و داد را بر زمین پنهاور، گسترش می‏دهد. و سپس فرمود: آری، این معنای حدیث بود، زود خداحافظی کن و برو که می‏ترسم خطری متوجه تو گردد. راوی گوید: به خدا قسم! بیش از دو روز نگذشت که هر دوی آن دو نفر - یعنی متوکل و سعید حاجب - کشته شدند و من خداوند متعال را شکر کردم [2] .

پی نوشت ها:
[1] در کتب أدعیه برای هر روز دعائی مخصوص ذکر کرده‏اند، که از آن جمله: کتاب شریف مفاتیح الجنان است، علاقمندان می‏توانند به آن مراجعه فرمایند.
[2] اکمال الدین: ص 383، ح 9، خصال شیخ صدوق: ج 1، ص 395، ح 102، خرایج و جرایح: ج 1، ص 412، ح 17، بحارالأنوار: ج 50، ص 195، ح 7، با مختصر تفاوت.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir