ابهت و عظمت امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابهت و عظمت امام هادی
راوی می‏گوید: هر زمانی که حضرت هادی علیه‏السلام وارد می‏شد، تمامی مردم در برابر او از مرکب خود پیاده می‏شدند. بعضی گفتند: ما چرا در برابر این پسر پیاده شویم که نه شرافت او از ما بیشتر است و نه سن او از ما زیادتر است. به خدا سوگند که برای او پیاده نمی‏شویم.
ابوهاشم جعفری می‏گوید: به خدا سوگند! وقتی او را ببینید، پیاده خواهید شد، در حالی که خوار باشید. وقتی امام علیه‏السلام وارد شد، همگی به احترام حضرت پیاده شدند. ابوهاشم به آنان گفت: پس سوگندتان چه شد؟ آنان گفتند: به خدا قسم! نتوانستیم خودداری کنیم و بی‏اختیار پیاده شدیم؛ «و الله ما ملکنا أنفسنا حتی ترجلنا». [1] .شیخ طوسی قدس سره از اسحق بن عبدالله علوی نقل می‏کند: میان پدرم و عموهایم در چهار روزی که روزه مستحب است. اختلاف پدید آمد. در آن هنگام حضرت در «صریا» می‏زیستند. پدر و عموهایم خدمت امام علیه‏السلام رسیدند. حضرت فرمود: برای پرسش از چهار روزی که در ایام سال روزه‏اش مستحب است. پیش من آمده‏اید. آنان گفتند: آری! حضرت فرمود: در 17 ربیع‏الأول روز تولد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و 27 رجب مبعث آن حضرت 25 ذی‏القعده روز دحوالأرض (شکافته شدن و بیرون آمدن زمین از میان آب) و 18 ذی‏الحجه روز غدیر. [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 50، ص 137.
[2] بحار، ج 50، ص 157.

منبع: آینه کمال، سیری گذرا در سیره امامان معصوم در عراق‏؛ اکبر دهقان؛ زائر آستانه مقدسه؛ چاپ اول تابستان 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir