وزیدن باد و بلند کردن پرده

نوع اصطلاح :
عنوان :
وزیدن باد و بلند کردن پرده
به متوکل گفتند: «هیچ کس این چنین رفتار نمی‏کند که تو در مورد علی بن محمد تقی علیه‏السلام با خود رفتار می‏کنی، زیرا هر وقت وارد منزل تو می‏شود، هر کس که در خانه است او را خدمت می‏کند به حدی که نمی‏گذارند که پرده را بلند کند و در را باز کند و اگر مردم این را بدانند می‏گویند: «اگر خلیفه به شایستگی او برای این امر معتقد نبود به این نحو با او رفتار نمی‏کرد.» بگذار وقتی داخل خانه می‏شود خودش پرده را بلند کند و مثل بقیه باشد.
پس متوکل دستور داد که کسی به امام هادی علیه‏السلام خدمت نکند و پرده را از جلوی او بلند نکند. متوکل بسیار اهتمام داشت که از خبرها و مطالبی که در منزلش واقع شده مطلع شود، به ناچار کسی را گماشته بود که خبرها را برای او می‏نوشت.
پس آن مرد برای متوکل نوشت که: «وقتی علی بن محمد علیه‏السلام داخل خانه شد، کسی پرده را از جلوی او بلند نکرد، ولی بادی وزید و با قدرت آن باد، پرده بلند شد و آن حضرت بدون زحمت داخل گردید.» متوکل دستور داد که مواظب بیرون رفتنش باشند. دوباره آن گماشته‏ی متوکل نوشت که: «بادی برخلاف مسیر باد اولی وزید و پرده را بلند کرد و آن حضرت بدون زحمت بیرون رفت.» متوکل دید که در این کار فضیلت حضرت هادی علیه‏السلام بیشتر ظاهر می‏شود پس به ناچار دستور داد که طبق گذشته رفتار کنند و پرده را از پیش او بلند نمایند. [1] .
(شبیه این معجزه از امام رضا علیه‏السلام نیز دیده شده است.)

پی نوشت ها:
[1] منتهی الآمال.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام هادی‏؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir