دانستن سؤال اشخاص پیش از اظهار

نوع اصطلاح :
عنوان :
دانستن سؤال اشخاص پیش از اظهار
مرحوم علامه مجلسی از کتاب مناقب ابن ‏شهرآشوب نقل نموده که اسحاق بن عبدالله علوی عریضی گفته: پدرم و عموهایم در چهار روزی که در ایام سال روزه داشتن آن روزها سخت مورد تأکید است اختلاف داشته روی این جهت خدمت امام هادی علیه‏السلام شرفیاب شدند و حضرت در «صریا» بود و هنوز به سامرا نرفته بود، حضرت ابتداء فرمود: آمده‏اید سؤال کنید از چهار روزی که در روزهای سال روزه گرفته می‏شود. گفتند: آری برای همین جهت آمده‏ایم. فرمود: 1 - روز هفدهم از ماه ربیع‏الاول که در آن روز رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم متولد شده است، 2 - روز بیست و هفتم از ماه رجب و آن روزی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به نبوت مبعوث شده، 3 - روز بیست و پنجم از ماه ذی‏قعده و آن روزی است که زمین گسترده گردید و 4 - روز هجدهم ماه ذی‏حجه و آن روز غدیر است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 50، ص 157 و 158، ح 47.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی‏؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir