جریان یونس انگشترساز

نوع اصطلاح :
عنوان :
جریان یونس انگشترساز
مرحوم علامه بحرانی از کتاب امالی شیخ نقل کرده از کافور خادم که در همسایگی خانه امام هادی علیه‏السلام عده‏ای از ارباب صنایع بودند از جمله یونس نقاش بود که خدمت امام علیه‏السلام می‏آمد و حضرت را خدمت می‏نمود. روزی از روزها در حالی که می‏لرزید، خدمت حضرت شرفیاب شد و عرض کرد: ای سید من به شما وصیت می‏کنم که با اهل من به نیکی رفتار نمایید. حضرت فرمود: چه خبر است؟! عرض کرد: می‏خواهم از اینجا کوچ کنم. حضرت در حالی که تبسم می‏نمود، فرمود: چرا ای یونس؟ گفت: ابن‏بغا نگینی که از لحاظ قیمت قابل قیمت‏گذاری نبود نزد من فرستاد وقتی که می‏خواستم آن را پایه بگیرم دو نیم شد و فردا موعد تحویل آن است، طرف من موسی بن بغاست یا دستور می‏دهد صد تازیانه به من بزنند یا مرا به قتل می‏رساند. حضرت فرمود: به منزلت برو و تا فردا امید فرج است چیزی جز خیر نیست، صبح روز بعد باز یونس با ترس و لرز خدمت حضرت مشرف گردید و عرض کرد: قاصد موسی آمده و آن نگین را می‏خواهد، حضرت فرمود: نزد او برو جز خیر چیزی نخواهی دید. یونس گفت: ای سید من به او چه بگویم؟ حضرت تبسمی کرد و فرمود: نزد او برو و بشنو به تو چه خبری می‏دهد جز خیر چیزی نیست. یونس رفت و برگشت در حالی که می‏خندید و عرض کرد: ای سید من! به من گفت: کنیزان بر سر این نگین دعوا به راه انداخته‏اند می‏توانی آن را دو نگین نمایی تا تو را از مال بی‏نیاز سازم. امام هادی علیه‏السلام فرمود: خدایا حمد تنها سزاوار توست که ما را به گونه‏ای قرار دادی که از روی حقیقت تو را حمد می‏نماییم. آن گاه به یونس فرمود: به موسی بن بغا چه گفتی؟ گفت: به او گفتم: به من مهلت بده تا درباره ساختن آن فکر کنم. حضرت فرمود: درست گفتی. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مدینة المعاجز، ج 7، ص 439 و 440.

منبع: زندگانی عسکریین امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir