احمد بن حجر الهیثمی المکی

نوع اصطلاح :
عنوان :
احمد بن حجر الهیثمی المکی
قال فی الصواعق المحرقة: «کان أبوالحسن العسکری وارث ابیه علما و سخاء و من ثم جاء أعرابی من أعراب الکوفة و قال: انی من المتمسکین بولاء جدک و قد رکبنی دین اثقلنی حمله و لم اقصد لقضائه سواک، فقال: کم دینک؟ فقال: عشرة آلاف درهم فقال: طب نفسا بقضائه إن شاء الله تعالی، ثم کتب له ورقة فیها ذلک المبلغ دینا علیه...»

«ابن‏حجر»(م 974 هـ) در «الصواعق» آورده: «ابوالحسن علی عسکری در علم و سخاوت وارث پدرش بود از اینجا بود که عربی از عربهای کوفه پیش او آمد و گفت: من از چنگ زده‏گان به ولایت جد تو هستم و دین سنگینی به دوش می‏کشم که حمل آن بر من سنگینی می‏کند و برای ادای آن جز تو کسی را قصد نکرده‏ام. فرمود: فرضت چقدر است؟ گفت: ده هزار درهم. حضرت هادی علیه‏السلام ادای دین او را به عهده گرفت و سپس به همین مبلغ ورقه‏ای نوشت و خود را بدهکار آن اعرابی ساخت. و به او اجازه داد در مجلس عمومی از او مطالبه نماید و استیفای آن سختگیری از خود نشان دهد. آن شخص این کار را کرد و حضرت از او سه روز مهلت خواست این خبر به اطلاع متوکل رسید و دستور داد سی هزار درهم به آن حضرت بپردازند و همین که آن وجه به دست حضرت رسید، همه آن را به اعرابی داد. و او گفت: یابن رسول الله من ده هزار بیشتر بدهکار نیستم همین مبلغ برای من کافی است و بقیه مال تو باشد ولی حضرت نپذیرفت و اجازه نداد از آن سی هزار درهم چیزی به او برگرداند، اعرابی برگشت در حالی که می‏گفت: «الله أعلم حیث یجعل رسالته» [1] .

پی نوشت ها:
[1] الصواعق المحرقة، ص 205.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir