اسامی شروع شده با «ذ» و «ر»

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسامی شروع شده با «ذ» و «ر»
1 - «رجاء بن یحیی»: رجاء بن یحیی بن سامان، ابوالحسین عبرقائی کاتب، از امام هادی - علیه‏السلام - روایت کرده است. رجاء رساله‏ای به نام «المقنعه فی ابواب الشریعه» روایت کرده که ابوالمفضل شیبانی از او نقل کرده است. [1] .
2 - «ریان بن الصلت»: شیخ او را از اصحاب امام رضا و امام هادی - علیهماالسلام - یاد می‏کند و او را ثقه می‏شمارد. [2] کشی به سند خود از معمر بن خلاد نقل می‏کند که گفت: پس از آن که فضل بن سهل، ریان بن صلت را به امارت یکی از توابع خراسان تعیین کرد نزد من آمد و گفت: دوست دارم برایم از حضرت امام هادی - علیه‏السلام - اذن دخول بگیری تا بر او وارد شوم و به حضرت سلامی کنم و با ایشان وداع نمایم. همچنین دلم می‏خواهد امام یکی از پیراهن‏های خود را به من بپوشاند و از مسکوکاتی که به نام ایشان ضرب شده است مقداری به عنوان تبرک به من بدهد.
معمر می‏گوید: نزد حضرت رفتم و ایشان بی‏مقدمه فرمود: «ای معمر! ریان کجاست؟ آیا دوست دارد بر ما داخل شود تا از پیراهن‏هایم او را بپوشانم و از دراهم خود به او مبلغی ببخشم؟». گفتم: سبحان‏الله! به خدا سوگند ریان درست همین درخواست را از شما دارد.
حضرت فرمود: ای مغمر! مؤمن موفق است (و به خواسته‏ی خود می‏رسد) به او بگو بیاید.
معمر می‏گوید: به او گفتم داخل شود و ریان داخل شد و به حضرت سلام کرد امام دستور داد تا پیراهنی از پیراهنهایش را برای او آوردند، همین که خارج شد گفتم: امام به تو چه داد که دیدم مبلغ سی درهم در دست او است. [3] . این قضیه نشانه حسن اعتقاد و ایمان درست ریان است و بر جلالت او گواهی می‏دهد.

پی نوشت ها:
[1] رجال نجاشی.
[2] رجال طوسی.
[3] رجال کشی.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی؛ مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir