تواضع، نشانه عظمت و حقانیت

نوع اصطلاح :
عنوان :
تواضع، نشانه عظمت و حقانیت
شخصی بود به نام زید بن موسی که به طور مرتب ادعای خلافت داشت و نزد عمر بن فرج - والی خلیفه‏ی عباسی - اظهار می‏داشت که ابوالحسن، هادی علیه‏السلام جوانی بی‏تجربه است، من عموی پدر او هستم و این مقام شایسته‏ی من است. چرا این قدر او را تعظیم و احترام می‏کنید و او را بالای مجلس می‏نشانید؟! عمر بن فرج در یکی از روزها موضوع را برای حضرت هادی صلوات الله علیه مطرح کرد. امام علیه‏السلام فرمود: یک روز این کار را انجام بده، او را بالای مجلس بنشان و جای مرا همان پائین مجلس قرار بده؛ و سعی کن که همین فردا چنین برنامه‏ای اجراء شود. چون فردای آن روز شد، والی، حضرت را بالای مجلس قرار داد و موقعی که حضرت در جای خود نشست، هنگامی که زید بن موسی وارد شد، سلام کرد و جلوی امام هادی علیه‏السلام با حالت تواضع و خشوع نشست. و فردای آن روز که پنج شنبه بود، اول زید بن موسی وارد مجلس شد و او را بالای مجلس جای دادند و سپس امام هادی علیه‏السلام وارد شد. همین که حضرت وارد مجلس گردید و زید، چشمش به آن حضرت افتاد، بی‏اختیار از جای خود حرکت کرد و ایستاد و بعد از آن، کنار رفت و امام علیه‏السلام را در صدر مجلس، بر جای خود نشانید، و خود در کمال فروتنی و تواضع در مقابل عظمت آن حضرت علیه‏السلام، روی زمین نشست [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن‏شهرآشوب: ج 4، ص 410، اعلام الوری طبرسی: ج 2، ص 125.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir