اسامی شروع شده با «ز»«س»«ش»

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسامی شروع شده با «ز»«س»«ش»
1 - «سری بن سلامه اصفهانی»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - یاد می‏کند و می‏گوید: او را کتابی است که گروهی به نقل از ابی‏المفضل از ابن‏بطه از احمد بن ابی‏عبدالله خبر آن را به ما داده‏اند [1] .
2 - «سلیمان بن حفصویه»: شیخ و برقی او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام برده‏اند. [2] .
3 - «سلیمان بن داوود مروزی»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد. [3] .
4 - «سندی بن محمد»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد و می‏گوید او برادر علی است. [4] .
5 - «سهل بن زیاد»: سهل بن زیاد رازی کنیه‏اش ابوسعید است. شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - و ثقه می‏داند [5] ولی نجاشی می‏گوید، او ضعیف و غیرقابل اعتماد در حدیث است و احمد بن محمد بن عیسی به غلو و دروغگویی او شهادت داد و او را از قم به ری اخراج کرد که در آنجا ماندگار شد. سهل به وسیله محمد بن عبدالحمید عطار در نیمه ماه ربیع‏الآخر سال 255 ه با امام حسن عسکری مکاتبه نمود که آن را احمد بن علی بن نوح و احمد بن الحسین نقل کرده‏اند. او کتاب نوادر و التوحید را نوشت که دومی را ابوالحسن عباس بن احمد بن فضل بن محمد هاشمی صالحی از پدرش از ابوسعید آدمی روایت کرده است [6] . ابن‏غضائری درباره‏ی سهل می‏گوید: «وی بشدت ضعیف بود و روایات فاسدی نقل می‏کرد و فاسدالمذهب بشمار می‏رفت. احمد بن محمد بن عیسی اشعری او را از قم بیرون کرد و از او ابراز انزجار نمود و مردم را از شنیدن و نقل روایات او بازداشت. سهل روایات مرسله و مجهوله را نقل می‏کرد و به آنان اعتماد می‏ورزید. [7] .
6 - «سهل بن یعقوب»: سهل بن یعقوب بن اسحاق ملقب به ابونواس کنیه‏اش ابونسری از اصحاب امام هادی بشمار می‏رود. شیخ پس از معرفی او در حاشیه رجال خود می‏گوید که: سهل در سامرا به خدمتگزاری امام هادی و انجام دستورات و حوایج ایشان مشغول بود و حضرت به او می‏گفتند: تو به حق، ابونواس هستی. [8] .
7 - «شاهویه بن عبدالله»: شیخ او را از اصحاب امام هادی برمی‏شمارد. [9] او از امام روایت می‏کرد و اسحاق بن محمد نص بر امامت امام حسن عسکری - علیه‏السلام - را از او نقل کرده است. [10] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال طوسی و برقی.
[3] رجال طوسی.
[4] رجال طوسی.
[5] رجال طوسی.
[6] رجال نجاشی.
[7] معجم رجال الحدیث، ج 8، ص 340.
[8] رجال طوسی، ص 415.
[9] رجال طوسی.
[10] اصول کافی.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی؛ مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir