ابراهیم بن مهزیار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهیم بن مهزیار
شیخ طوسی وی را از اصحاب امام هادی علیه‏السلام به شمار آورده است. [1] .
از بعضی روایات استفاده می‏شود که از وکلای حضرت مهدی علیه‏السلام بوده. مرحوم ثقة الاسلام کلینی با ذکر سند از محمد بن ابراهیم بن مهزیار نقل می‏نماید که وقت شهادت امام حسن عسکری علیه‏السلام در اینکه بعد از او امام کیست دچار شک شدم و مال فراوانی نزد پدرم (ابراهیم بن مهزیار) جمع شده بود پس آن اموال را برداشت و بر کشتی سوار گردید من نیز به عنوان بدرقه او به راه افتادم. در میان راه تب سختی بر وی عارض گردید، به من گفت: پسرم مرا به منزلم برگردان می‏دانم که می‏میرم. و به من گفت: در ارتباط با این مال از خدا بترس (به امام علیه‏السلام برسان) به من وصیت نمود و درگذشت. پیش خود فکر کردم و گفتم: پدرم کاری نادرست نمی‏نمود، این اموال را بار می‏نمایم و به عراق می‏برم و کنار شط خانه‏ای را کرایه می‏نمایم و هیچ کس را در جریان نمی‏گذارم اگر امر امامت و امام برایم مانند زمان امام حسن عسکری علیه‏السلام روشن گردید اموال را به آن امام تحویل می‏دهم وگرنه آن را برای خود برمی‏دارم. با این انگیزه به عراق وارد شدم و کنار شط خانه‏ای را اجاره نمودم و چند روزی ماندم.
ناگهان قاصدی نزد من آمد که نامه‏ای داشت و در آن نامه نوشته شده بود: ای محمد فلان مقدار مال در فلان مقدار کیسه با توست، تمام ریزه‏کاری‏های آن اموال نوشته شده بود - حتی بعضی چیزها که من از آن آگاه نبودم -. اموال را به قاصد دادم و چند روزی دیگر ماندم و متحیر و اندوهناک بودم پس نامه‏ای به دستم رسید که: تو را به منصب پدرت ابقا نمودیم پس خدا را حمد نما. [2] .

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 1، ص 303.
[2] کافی، ج 1، ص 518، ح 5.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir