اسماعیل بن علی بن الحکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسماعیل بن علی بن الحکم
مرحوم قزوینی او را در شمار اصحاب امام هادی علیه‏السلام ذکر نموده است کنیه‏ی وی ابودعامه است وی از قضات اهل سنت است، چنانچه در لسان المیزان آمده است.
نویسنده: گویا عقیده‏ی مرحوم قزوینی این است که هر کس از یکی از امامان علیهم‏السلام نقل حدیث نموده از اصحاب او به شمار می‏آید و اسماعیل بن علی از امام هادی علیه‏السلام حدیث زیر را روایت نموده است: می‏گوید: خدمت امام علی بن محمد النقی علیهماالسلام شرفیاب شدم در آن بیماری که به آن وفات نمود تا از وی عیادت نمایم وقتی خواستم از خدمت آن حضرت بیرون روم به من فرمود: ای ابودعامه حق تو بر من واجب گردید، آیا برایت حدیثی نقل ننمایم که با شنیدن آن شادمان شوی؟ عرض کردم: یابن رسول‏الله صلی الله علیه و آله و سلم نیاز فراوان به آن دارم. حضرت از پدرش از پدرانش تا از رسول‏الله صلی الله علیه و آله و سلم حدیث نمود که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی علیه‏السلام فرمود: ای علی بنویس. علی علیه‏السلام عرض کرد: چه بنویسم؟ فرمود:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الایمان ما و قر فی القلوب و صدقته الاعمال و الاسلام ما جری علی اللسان و حلت به المناکحة». «ایمان چیزی است که در دل‏ها استقرار پیدا نماید و کارهای انسان آن را تصدیق نماید و اسلام چیزی است که بر زبان جاری می‏شود و ازدواج با مسلمان در پرتو آن جایز می‏گردد». ابودعامه می‏گوید: عرض کردم: ای پسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به خدا سوگند نمی‏دانم کدام یک بهتر است متن حدیث یا اسناد آن (که از امام جواد علیه‏السلام شروع و به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ختم می‏شود).
حضرت فرمود: این صحیفه‏ای است به خط علی بن ابی‏طالب علیهماالسلام و املای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که صغیران ما از بزرگان به ارث برده‏اند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 50، ص 208.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir