ایوب بن نوح بن دراج النخعی ابوالحسین

نوع اصطلاح :
عنوان :
ایوب بن نوح بن دراج النخعی ابوالحسین
نجاشی فرموده: وکیل امام رضا و امام حسن عسکری علیهماالسلام بود و نزد آنان جایگاهی عظیم و مورد اطمینان داشت.
سخت با ورع بود زیاد عبادت می‏نمود در روایاتش ثقه بود و پدرش نوح بن دراج درست اعتقاد و در کوفه قاضی بود. مرحوم شیخ وی را توثیق نموده و از اصحاب امام علی النقی علیه‏السلام به شمار آورده است. و مرحوم کشی از حمدان قلانسی نقل کرده که ایوب بن نوح از صالحان بوده و از دنیا رفت در حالی که مقدار صد و پنجاه دینار باقی گذاشت و مردم می‏پنداشتند که مال فراوانی نزد اوست زیرا از امامان علیهم‏السلام سمت وکالت داشت. [1] .
از امام هادی علیه‏السلام دو اخبار به غیب نقل نموده است:
1 - می‏گوید: به امام علی النقی علیه‏السلام نوشتم: زوجه من حامله است از خدا درخواست کن پسری روزی من نماید. حضرت نوشت: وقتی به دنیا آمد او را محمد نام بگذار. پس از آن پسری متولد شد او را محمد نامیدم. [2] .
2 - می‏گوید: جعفر بن عبدالواحد قاضی کوفه مرا اذیت می‏نمود جریان آزار و اذیت وی را به امام هادی علیه‏السلام نوشتم. حضرت به من نوشت: دو ماه دیگر شر او از تو دفع می‏گردد. در اثنای دو ماه از قضاوت کوفه عزل شد و از او راحت شدم. [3] .
و امام هادی علیه‏السلام طبق روایت زیر شهادت داده که ایوب بن نوح از اهل بهشت است: عمرو بن سعید مداینی می‏گوید: در صریا خدمت امام علی النقی علیه‏السلام بودم که ایوب بن نوح خدمت حضرت شرفیاب شد و مقابل وی ایستاد. حضرت به او دستوری داد و ایوب از خدمت آن حضرت بیرون رفت. امام هادی رو به من نمود و فرمود: ای عمرو اگر دوست داری به مردی از اهل بهشت نظر نمایی به این مرد نگاه کن. [4] .

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 3، ص 260 - 262.
[2] بحارالانوار، ج 50، ص 77.
[3] همان.
[4] همان.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir