حسین بن سعید بن حماد اهوازی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسین بن سعید بن حماد اهوازی
مرحوم محدث قمی در کتاب منتهی الآمال فصل هفتم از حالات امام علی النقی علیه‏السلام متعرض زندگانی وی شده است که با تصرف در عبارات سخن او را نقل می‏نمایم می‏نویسد:
حسین بن سعید بن حماد بن سعید بن مهران مولی علی بن الحسین علیهماالسلام الاهوازی ثقه‏ی جلیل القدر. از راویان حضرت رضا و حضرت جواد و امام هادی علیهم‏السلام است اصلش از کوفه است لکن با برادرش حسن به اهواز منتقل شد پس از آن به قم رفت و در قم بر حسن بن ابان وارد گردید و در آنجا ساکن گردید و همان جا وفات نمود. حسین سی کتاب نوشته و برادرش حسن پنجاه کتاب و در تصنیف آن سی کتاب نیز با حسین شرکت نموده است.
و سی کتاب حسین بن سعید در میان اصحاب معروف است به نحوی که کتب دیگران را با آن قیاس می‏نمایند و می‏سنجند و می‏گویند: کتاب‏های فلانی مانند کتب حسین بن سعید اهوازی سی کتاب است. و حسین بن سعید همان است که علی بن مهزیار و اسحاق بن ابراهیم حضینی را به خدمت حضرت امام رضا علیه‏السلام رسانید و بعد از آن علی بن ریان را خدمت آن حضرت رسانید و سبب هدایت این سه نفر گردید و باعث معرفت آنان به مذهب شیعه او بود و از او حدیث شنیدند و به او معروف شدند.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir