عثمان بن سعید عمری

نوع اصطلاح :
عنوان :
عثمان بن سعید عمری
اولین نائب خاص حضرت بقیة الله حجة بن الحسن صاحب الزمان علیه‏السلام.
شیخ طوسی او را در شمار اصحاب امام هادی علیه‏السلام و امام حسن عسکری علیه‏السلام و وکیل آن حضرت و فرزندش امام زمان علیه‏السلام و وکیل آن حضرت به شمار آورده است و در رجال فرموده: عثمان بن سعید عمری مکنا به اباعمرو و ملقب به سمان (روغن فروش) به وی زیات (زیتون فروش) نیز گفته می‏شود یازده سالش بود که به حضرت امام هادی علیه‏السلام خدمت می‏نمود امام هادی علیه‏السلام عهدنامه‏ای به او نوشت که معروف است، شخصی است جلیل القدر و ثقه و وکیل امام حسن عسکری علیه‏السلام و حضرت مهدی علیه‏السلام بوده، نزد شیعه جایگاه بزرگی دارد. و نیز شیخ او را از سفرایی می‏داند که مورد مدح و ثنا قرار گرفته است. [1] . اکنون بعضی از مدح‏ها که از امامان علیهم‏السلام درباره‏ی وی وارد شده ذکر می‏نمایم:
1 - در نامه‏ای که امام حسن عسکری علیه‏السلام به ابراهیم بن عبده نیشابوری نوشته درباره‏ی عثمان بن سعید چنین نوشته است:
«فلا تخرجن من البلد حتی تلقی العمری رضی الله عنه برضائی عنه فتسلم علیه و تعرفه و یعرفک فانه الطاهر الامین العفیف القریب منا و الینا فکل ما یحمل الینا من شی‏ء من النواحی فانه یصیر آخر أمره لیوصل ذلک الینا و الحمدلله کثیرا». [2] . «از شهر خارج نشو تا عمری را - که به واسطه رضای من از او خدا از او راضی شود - ملاقات نمایی پس سلام مرا به او برسانی و تو با وی آشنا شوی و او با تو آشنا گردد زیرا او مردی طاهر، امین، عفیف و به ما نزدیک است.
هر چیزی را که از اطراف جمع می‏نماید بالاخره به ما می‏رساند و الحمدلله کثیرا».
2 - شیخ طوسی رحمه الله با سند صحیح از احمد بن اسحاق بن سعد قمی نقل نموده که روزی از روزها خدمت امام هادی علیه‏السلام شرفیاب شدم و عرض کردم: ای سید من! توان آن را ندارم که همه وقت خدمت شما مشرف شوم و احکام دینم را از شما بپرسم، سخن چه کسی را قبول نمایم و فرمان چه کسی را ببرم؟ امام هادی علیه‏السلام فرمود: «هذا أبوعمرو الثقة الامین ما قاله لکم فعنی یقوله و ما ادی الیکم فعنی یؤدیه». «به ابوعمرو (عثمان بن سعید) مراجعه کن که راستگو و امین است هر چه به شما بگوید از جانب من می‏گوید و آنچه را به شما ابلاغ می‏نماید از من می‏رساند». احمد بن اسحاق می‏گوید: وقتی که امام هادی علیه‏السلام به شهادت رسید، روزی خدمت امام حسن عسکری علیه‏السلام شرفیاب شدم، آنچه خدمت پدر بزرگوارش عرض کرده بودم خدمتش داشتم به من فرمود: «هذا ابوعمرو الثقة الامین ثقة الماضی و ثقتی فی المحیا و الممات فما قاله لکم فعنی یقوله و ما ادی الیکم فعنی یؤدیه». [3] . «این ابوعمرو است که راستگو و امین است، مورد وثوق و اطمینان پدرم و مورد وثوق من می‏باشد در زمان حیات و ممات پس هر آنچه او به شما می‏گوید از من می‏گوید و هر آنچه به شما می‏رساند از من می‏رساند».
3 - و نیز احمد بن اسحاق می‏گوید: به امام هادی علیه‏السلام عرض کردم: با که معامله کنم یا احکام دینم را از که بگیرم و سخن که را قبول نمایم؟ فرمود: «العمری ثقتی فما أدی الیک عنی فعنی یؤدی و ما قال لک فعنی یقول فاسمع له و أطع فانه الثقة المأمون». [4] . «عثمان بن سعید عمری مورد اطمینان من است پس هر آنچه را به تو می‏رساند از من می‏رساند و آنچه را به تو می‏گوید از من می‏گوید پس از او بشنو و اطاعت نما که او ثقه و امین است».
4 - و نیز از احمد بن اسحاق روایت شده که همانند همین را از امام حسن عسکری علیه‏السلام پرسید حضرت به او فرمود: «العمری و ابنه ثقتان فما أدیا الیک فعنی یؤدیان و ما قالا لک فعنی یقولان فاسمع لهما و أطعهما فانهما الثقتان المأمونان». [5] . «عمری (عثمان بن سعید) و پسرش (محمد بن عثمان) راستگو هستند، پس هر آنچه به تو می‏رسانند از من می‏رسانند و هر چه به تو می‏گویند از من می‏گویند پس از آنان بشنو و اطاعت نما زیرا آنان ثقه و امین می‏باشند».
5 - مرحوم محدث قمی در منتهی الآمال فصل هشتم از حالات حضرت صاحب الامر علیه‏السلام نوشته است: علامه مجلسی در بحار نقل کرده است که جماعتی از ثقات اهل حدیث روایت کرده‏اند که جمعی از اهل یمن به خدمت امام حسن عسکری علیه‏السلام مشرف شدند و اموالی به خدمت آن امام عالمیان آورده بودند پس آن بزرگوار فرمود: ای عثمان به درستی که تو وکیل و امین مال خدایی برو اموالی را که آورده‏اند از اهل یمن قبض کن. اهل یمن عرض کردند: ای مولای ما به خدا سوگند که هر آینه عثمان از برگزیدگان شیعه توست به درستی که آنچه نزد ما بود از منزلت و مرتبت او در نزد شما امروز زیاد نمودی. به درستی که او معتمد در نزد شماست در خصوص مال خدا، فرمود: بلی شاهد باشید که عثمان بن سعید وکیل من است و پسرش محمد بن عثمان وکیل پسرم مهدی است.

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 111 و 112.
[2] همان، ج 1، ص 254.
[3] همان، ج 11، ص 112.
[4] کافی، ج 1، ص 330.
[5] همان.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir