علی بن جعفر الهمانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی بن جعفر الهمانی
شیخ طوسی وی را از اصحاب و وکلای امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام به شمار آورده و توثیق نموده است و در کتاب «الغیبة» او را از سفرایی به شمار آورده که مورد مدح واقع گردیده‏اند و فرموده: فاضل و پسندیده و از وکلای امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام است. برقی نیز او را از اصحاب امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام به شمار آورده است. و ابن‏شهرآشوب او را از راویانی به شمار آورده که در امامت امام حسن عسکری علیه‏السلام نقل حدیث نموده است و از افراد مورد اطمینان امام حسن عسکری علیه‏السلام می‏داند. شیخ طوسی از عثمان بن سعید روایت کرده است: ابوطاهر بن بلال به حج مشرف گردید، دید علی بن جعفر مال فراوانی را خرج می‏نماید وقتی که از حج برگشت جریان را به امام عسکری علیه‏السلام نوشت. حضرت در همان نامه به او نوشت: ما دستور داده بودیم به او صد هزار دینار بدهند پس از آن نیز دستور دادیم به او صد هزار دینار دیگر بدهند ولی این بار به جهت ملاحظه از ما نپذیرفت. و نیز عثمان بن سعید گوید: علی بن جعفر خدمت امام هادی علیه‏السلام شرفیاب گردید حضرت دستور داد به او سی هزار دینار دادند. [1] .
مرحوم ابن‏قولویه در کتاب کامل الزیارات [2] با ذکر سند از وی نقل نموده که شنیدم امام هادی علیه‏السلام می‏فرمود: «من خرج من بیته یرید زیارة الحسین علیه‏السلام فصار الی الفرات فاغتسل منه کتب الله من المفلحین فاذا سلم علی أبی‏عبدالله کتب الله من الفائزین فاذا فرغ من صلاته أتاه ملک فقال: ان رسول‏الله صلی الله علیه و آله و سلم یقرئک السلام و یقول لک: أما ذنوبک فقد غفر لک، استأنف العمل». «هر کس از خانه‏اش به قصد زیارت امام حسین علیه‏السلام بیرون رود و به کنار شط فرات رود و از آب غسل نماید خداوند بنویسد از رستگاران است پس وقتی که به حضرت سلام داد خداوند می‏نویسد از نجات یافتگان است و هنگامی که از نماز فراغت یافت فرشته‏ای نزد وی می‏آید و می‏گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به تو سلام می‏رساند و می‏گوید: گناهت آمرزیده شد کارهایت را از سر بگیر».

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 293.
[2] باب 75، ح 5.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir