علی بن الحسن بن علی بن فضال

نوع اصطلاح :
عنوان :
علی بن الحسن بن علی بن فضال
شیخ طوسی رحمه الله در رجال او را از اصحاب امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام به شمار آورده است.
و در فهرست فرموده: علی بن الحسن بن فضال فطحی المذهب است (فطحیه کسانی هستند که بعد از شهادت امام صادق علیه‏السلام به امامت عبدالله پسر آن حضرت قائل شدند) از اهل کوفه و ثقه، دارای علم فراوان، و حدیث زیاد، نوشته‏های خوبی دارد، معاند نیست، در مرام و مسلک به اصحاب ما شیعه که اثنا عشری هستند نزدیک بود، در فقه کتاب‏های خوب و زیادی دارد گفته شده: دارای سی کتاب است. [1] . و شیخ نجاشی فرموده: علی بن الحسن بن علی فضال در کوفه فقیه اصحاب ما و از موجهین و ثقات ایشان و عارف به حدیث بود، از او احادیث فراوان شنیده شده در حدیث از او لغزشی و عیبی شنیده نشده کمتر اتفاق افتاده که از شخصی ضعیف نقل حدیث نماید از پدرش هیچ نقل ننموده خود او گفته: هجده ساله بودم کتاب‏هایی را با او مقابله می‏نمودم و آن روزگار روایات را نمی‏دانستم و جایز نمی‏دانم از پدرم نقل حدیث کنم. [2] . و مرحوم کشی از محمد بن مسعود نقل کرده: در عراق و اطراف خراسان افقه و افضل از علی بن الحسن در کوفه ندیدم. هیچ کتابی از ائمه علیهم‏السلام در هر موضوعی نبود مگر آنکه نزد وی موجود بود، احفظ از همه مردم بود جز اینکه فطحی و قائل به امامت عبدالله بن جعفر بود، محمد بن مسعود او را از فقها و علمای بزرگوار شمرده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 332 و 333.
[2] همان، ص 331.
[3] همان، ص 333.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir