ابراهیم بن مهزیار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهیم بن مهزیار
شیخ او را از اصحاب امام جواد علیه‏السلام برشمرده و هم از اصحاب امام هادی علیه‏السلام یاد کرده است [1] نجاشی می‏گوید: کتاب «البشارات» از اوست [2] .
کشی به سند خود از محمد بن ابراهیم بن مهزیار نقل کرده می‏گوید:
پدرم وقتی که در حال احتضار بود، مبلغی به من پرداخت و نشانه‏ای نیز داد که کسی جز خدا آن را نمی‏دانست و گفت: هر کس با این نشانی نزد تو آمد، این پول را به او بده، می‏گوید: من راهی بغداد شدم و در کاروانسرایی فرود آمدم و در روز دوم ورودم، پیرمردی آمد، در زد، به غلامم گفتم: ببین کیست که در می‏زند غلام بیرون رفت و برگشت و گفت: پیرمردی در خانه ایستاده است. اجازه ورود دادم، وارد شد، خودش را معرفی کرد، گفت: من عمری هستم، آن مالی که نزد توست به من بپرداز و نشانه‏اش چنین و چنان است. محمد می‏گوید: من آن مبلغ را به وی پرداختم [3] این روایت دلیل بر آن است که ابراهیم، از طرف امام علیه‏السلام وکیل دریافت حقوق شرعی بوده است، و طبیعی است که مورد اعتماد بوده و او ثقة و عدل است.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال نجاشی.
[3] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir