حسن بن علی بن ابی عثمان

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن بن علی بن ابی عثمان
حسن بن علی بن ابی‏عثمان سجاده، از جمله غلات است. شیخ او را از اصحاب امام ابوالحسن الهادی علیه‏السلام برشمرده است [1] و از دلایل غلو وی روایتی است که نصر بن صباح نقل کرده، می‏گوید: حسن بن علی بن ابی‏عثمان سجاده، روزی به من گفت: تو درباره محمد بن ابی‏زینب چه عقیده‏ای داری؟ گفتم: تو بگو! گفت: محمد بن ابی‏زینب می‏گوید: آیا نمی‏بینی که خداوند در قرآن مجید محمد بن عبدالله - صلی الله علیه و آله - را در چند جا مورد پرخاش قرار داده، اما محمد بن ابی‏زینب را مورد عتاب و پرخاش قرار نداده است! به محمد بن عبدالله - صلی الله علیه و آله - می‏فرماید:
«لو لا ان ثبتناک لقد کدت ترکن الیهم شیئا قلیلا.» [2] .
اگر ما تو را ثابت قدم نمی‏کردیم، نزدیک بود که به آن مشرکان اندک اعتمادی پیدا کنی!
و «لانن اشرکت لیحبطن عملک.» [3] . اگر به خدا شرک آورده بودی هر آینه عملت را محو و نابود می‏ساخت! و همچنین در دیگر آیات، در حالی که به محمد بن ابی‏زینب در هیچ جای قرآن چنین پرخاشی نکرده است! ابوعمرو گفت: لعنت خدا و لعنت خدا از جانب من و فرشتگان و تمام مردم بر سجاده باد، که او از گردنکشانی است که با پیامبر خدا - صلی الله علیه و آله و سلم - مخالف بودند و هیچ بهره‏ای از اسلام نداشتند. [4] . این رویداد دلیل بر نادرستی مذهب و عقیده او و بی‏دینی اوست.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] سوره اسراء / 74.
[3] سوره زمر / 64.
[4] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir